Před 11 lety přišel s festivalovým speciálem Colours of Ostrava, kdy pro něj zlatavý mok uvařil Ostravar, jehož autorem byl devětadvacetiletý pivovarník Jan Řehůřek. Pak se však po speciálu slehla zem. „Od té doby jsme žádné speciální festivalové pivo neměli,“ řekl letos mluvčí festivalu Jiří Sedlák.

Východočeský proud

Letos se do zažité uniformity vložili i „metaláci“ z východních Čech. Prvním, kdo na festivalu představil speciál uvařený jen a jen pro své fanoušky, byl letos v červenci bezesporu jeden z nejbrutálnějších festivalů v Evropě – trutnovský Obscene Extreme. „Strašně nás baví festival rozvíjet a i v řadách našich fanoušků je řada těch, kteří milují malé pivovary. Tak jsme se rozhodli jít touto cestou a letos pro ně připravit s plzeňským mikropivovarem Proud pivo Ever Flowing Stream,“ řekl k pivu s „voltáží“ 4,8 procent organizátor trutnovského festivalu Miloslav „Čurby“ Urbanec.

Návštěvníci festivalu Colours of Ostrava platili za půllitr ležáku 52 korun, kdo se spokojil s výčepní „desítkou“, měl útratu o sedm korun nižší.
Přehled cen piva na festivalech: Návštěvníci letos sáhnou hlouběji do kapsy

S plzeňským Proudem se spojili i „metaláci“ z nadcházejícího východočeského festivalu plném tvrdé muziky Brutal Assault. „S touto myšlenkou jsme koketovali již dlouho. Pak jsme narazili na pivní styl, který se jmenuje Brut Ale. A když jsme si to dali dohromady, tak je to i vlastně naše značka. Proto jsme se dohodli s Proudem a letos jej fanoušci u nás ochutnají,“ řekl k novince na pivní mapě Brutal Assaultu organizátor metalového svátku Tomáš Fiala. V případě Brut Alu se má jednat o velmi suché a středně hořké pivo s obsahem alkoholu šest procent.

Na pivní speciály se mimo jiné mohou těšit návštěvníci tradičního festivalu s hudbou a malými pivovary Vesuv v Boskovicích, který se letos uskuteční od 29. do 30. července.

Fakt, že ryze festivalová piva jsou v našich končinách spíše výjimkou, ale v okolních zemích se jimi hudební akce pyšní, potvrdil Deníku i ekonom a pivovarský expert z České zemědělské univerzity v Praze Tomáš Maier. „Festivalová piva nejsou v zahraničí nic neobvyklého. Jedná se zpravidla vlastně o takzvané létající pivovary, tedy jakási piva vařená na zakázku,“ uvedl Maier. Užitek z této spolupráce pak mají obě strany, produkční pivovar má práci a je na konkrétním festivalu zviditelněn, festival pak tím, že čepuje něco speciálního a dostává punc jedinečnosti. Navíc je to i dobré pro marketing.

Hlouběji do peněženky

Titulárními partnery festivalů většinou bývají větší pivovary. A ceny za jeden půllitr na festivalech v zásadě kopírují vývoj v restauracích, za zlatavý mok utratí návštěvníci od 50 do 60 korun, u speciálů je to kolem 70 korun.

Nealkoholická piva jsou v létě v oblibě. Ilustrační foto
Začíná hlavní měsíc nealko piv. Módní jsou příchutě okurky či hrušky

Podle posledního jarního pivního indexu sestavovaného Deníkem stál půllitr Plzně (ve značkových pivnicích) nejčastěji mezi 54 až 57 korunami.

Stále přitom platí, že se tuzemské pivovary snaží vzpamatovat z pandemie a čelí růstu vstupních nákladů. Loni se roční spotřeba piva propadla na historicky pátou nejnižší úroveň od roku 1950. Na osobu se u nás vypilo jen 129 litrů piva. Do budoucna tak chtějí pivovary s hospodskými o zákazníky bojovat zlepšením servisu a nabídky v hospodách.