V samotném čtvrtém čtvrtletí loňského roku skončil Unipetrol v čisté ztrátě 690 milionů korun, ve stejném období roku 2012 vykázal ztrátu 2,78 miliardy korun. Tržby za poslední loňské čtvrtletí klesly meziročně o pět procent na 25,07 miliardy korun. Důvodem byly nižší ceny ropy, nižší prodejní objemy v rafinérském segmentu kvůli plánované odstávce rafinérie v Kralupech v září a říjnu v rámci čtyřletého cyklu, nižší prodejní objemy v petrochemickém segmentu a nižší rafinérské marže.
Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky uvedl, že výsledky Unipetrolu jsou rozhodně zklamáním. „V naší poslední analýze jsme navíc očekávali kladný provozní zisk za celý loňský rok. Oživení ekonomiky bude jen pozvolné a otázkou je, zda legislativní změny skutečně povedou k výraznému zlepšení ziskovosti firmy. Naše odhady z těchto důvodů budeme revidovat směrem dolů. Ponecháváme tak náš negativní výhled pro akcie společnosti," dodal Frayer.
Hlavním tvůrcem zisku byl stejně jako předloni petrochemický segment, který vykázal v loňském roce provozní zisk 807,1 milionu korun. Naopak provozní ztráta rafinérského segmentu činila 1,741 miliardy korun. Příčinou byl zejména výrazný pokles marží jak na benzinu, tak na dieselu. Maloobchodní segment měl loni provozní zisk 185,3 milionu korun.
„Ve 4. čtvrtletí se Unipetrolu podařilo dosáhnout několika milníků důležitých pro naplnění naší střednědobé strategie pro roky 2013 až 2017. Podařilo se nám uzavřít smlouvu se společností Shell, na jejímž základě jsme zvýšili svůj akcionářský podíl v České rafinérské až na 67,555 procenta. Získali jsme tak kvalifikovanou většinu hlasů, která umožní výrazné zlepšení provozního řízení společnosti," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.
Plány na letošní rok
V letošním roce společnost plánuje mimo jiné zvýšení prodejů v rafinérském a maloobchodním segmentu sektoru díky omezení takzvané šedé zóny, investování do synergií mezi rafinérským a petrochemickým segmentem nebo zvýšení tržního podílu maloobchodního segmentu a zvýšení nepalivových prodejů díky očekávanému ekonomickému oživení.
V rafinérském segmentu dosáhl v loňském 4. čtvrtletí roku objem zpracované ropy 906.000 tun, což je hodnota srovnatelná s předcházejícími čtvrtletími roku 2013. Využití rafinérských kapacit dosáhlo úrovně 81 procent.
Výsledek petrochemického segmentu ve 4. čtvrtletí pozitivně ovlivnila vyšší úroveň petrochemických marží, posilování eura ke koruně a americkému dolaru, vyšší využití etylenové jednotky a úspora fixních a variabilních nákladů dosažená prostřednictvím iniciativ v oblasti provozní dokonalosti.
Zákaznické programy
Za lepšími finančními výsledky maloobchodního segmentu ve 4. čtvrtletí stojí zákaznické programy na posílení značky BENZINA a věrnosti zákazníků. Na druhé straně Unipetrol zaznamenal nízké nepalivové prodeje s ohledem na přetrvávající recesi české ekonomiky. Loni v prosinci společnost BENZINA dokončila výstavbu třetí bezobslužné čerpací stanice Expres 24 v Ostravě.
Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Akcie Unipetrolu se obchodují na pražské burze.
Hospodářské výsledky dnes oznámil také majitel Unipetrolu – polský koncern PKN Orlen. V loňském 4. čtvrtletí hospodařil s čistou ztrátou 422 milionů zlotých (2,7 miliardy Kč). To je o 50 procent více než před rokem a zároveň jde o horší výsledek, než byly odhady analytiků. Na výsledku se podepsaly rekordně nízké rafinérské marže.