Neauditované konsolidované výsledky v pátek vedení společnosti prezentovalo na tiskové konferenci.
V samotném třetím čtvrtletí měl Unipetrol čistý zisk 175 milionů korun, což bylo oproti předchozímu čtvrtletí o 66 procent méně. Meziročně to ale bylo zlepšení po loňské ztrátě 35 milionů korun. Výsledek byl také lepší než odhady analytiků, kteří čtvrtletní čistý zisk předpokládali ve výši 100 až 130 milionů korun. Provozní zisk (EBIT) se mezičtvrtletně snížil o 70 procent na 238 milionů Kč.
Tržby společnosti za třetí čtvrtletí dosáhly výše 22,5 miliardy korun, proti předchozím třem měsícům byly nižší o čtyři procenta. Ve stejném období loňského roku činily 18,7 miliardy korun.
Na výsledcích se výrazně podepsal především petrochemický segment, který ve třetím čtvrtletí dosáhl provozního zisku 176 milionů korun, což je o 20 procent méně než ve stejném období loni. Pozitivně petrochemický sektor ovlivnily vyšší kombinované petrochemické marže, lepší struktura prodaných výrobků a zlepšená tvorba cen. Negativně se do petrochemie promítlo meziroční posilování dolaru vůči euru.
Oživení ekonomiky je pomalé
Rafinérský segment vykázal za třetí čtvrtletí provozní ztrátu 143 milionů korun. Musel se vyrovnat s nízkými maržemi, které mezičtvrtletně klesly o 40 procent, a rozdílem mezi cenami ropy Brent a Ural. Do celkových výsledků Unipetrolu se také nepříznivě promítl vývoj směnných kurzů a jednorázové náklady spojené s urychlením odstávky etylénové jednotky a tvorbou rezerv na odstavení zastaralé teplárny T200.
Segment maloobchodního prodeje motorových paliv dosáhl ve třetím čtvrtletí provozního zisku 171 milionů korun, což je v meziročním srovnání o 29 procent méně. Negativně se projevila slabá poptávka po benzinu v ČR kvůli vyšším cenám ve srovnání se zahraničím a slabší doplňkový prodej. Poptávka po prémiových palivech nicméně vzrostla o 51 procent.
Podle vedení společnosti je oživení ekonomiky pomalé a zlepšování výsledků hospodaření je nutné považovat za postupný proces. Oslabení konkurenceschopnosti firmy by mohlo být například způsobeno zvýšením energetických nákladů v příštím roce kvůli podpoře elektřiny ze solárních zdrojů.
„Ve všech segmentech musíme čelit silnému tlaku konkurence, navíc zde panuje nejistota ohledně energetických nákladů v příštím roce,“ uvedl finanční ředitel a člen představenstva Unipetrolu Mariusz Kedra. Rafinérské marže by se podle něj v příštím období měly zlepšit. „Náš výhled je optimistický, ale musíme zůstat obezřetní. V dalším období musíme pokračovat v našem úsilí o zlepšování efektivnosti a co nejlepší tvorbu cash flow,“ dodal Kedra.
Podle analytika Patria Finance Tomáše Sýkory předčil čistý zisk za třetí čtvrtletí očekávání trhu o více než 50 procent. „Čistý zisk byl vylepšen zejména lepšími finančními zisky z derivátových operací,“ uvedl Sýkora. „Položka čistých zisků byla navíc vylepšena celkově téměř nulovým navýšením rezervy na daně,“ dodal. Ostatní výsledky Unipetrolu byly podle Sýkory vesměs v souladu s očekáváním trhu. Očištění od negativní efektů mohlo podle odhadů analytika Petra Hlinomaze z BH Securites zvednout čistý zisk na 400 až 425 milionů Kč.
Provozní zisk (EBIT) Unipetrolu byl za tři čtvrtletí kladný ve výši 1,56 miliardy korun po ztrátě 394 milionů za stejné období loni.
Čistý zisk největší polské rafinérské společnosti PKN Orlen, jež Unipetrol vlastní, ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o třetinu na 1,24 miliardy zlotých (7,7 miliardy Kč), protože silnější domácí měna snížila její finanční náklady.