„Situaci máme plně pod kontrolou. Bezprostředně po havárii jsme zavedli preventivní opatření, která by měla vést k tomu, že se nic podobného nebude opakovat. Navíc jsme zpřísnili systém kontrol v provozech. Probíhá šetření, jak k úniku došlo, abychom zjistili přesnou příčinu havárie. Litujeme, že se něco takového stalo a omlouváme se všem, jimž tato událost způsobila nepříjemnosti,“ uvedl Jan Martínek, tiskový mluvčí společnosti Unipetrol RPA.

Událost vyšetřuje také mostecká policie. „Z vodního toku byly odebrány vzorky, které budou zaslány k expertize. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí,“ uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová.

Předseda Krajské organizace Strany zelených Petr Klepiš požaduje pro chemičku tvrdé potrestání. „I přes proklamace o nutných změnách v bezpečnosti nové čistírny vod v chemičce je tu po dvou letech další průšvih. Tentokrát mnohem silnějšího kalibru. Věřím, že pokuta od inspekce životního prostředí nebude pro chemičku už symbolické hodnoty, jako tomu bylo před dvěma lety,“ sdělil Petr Klepiš.

V roce 2007 došlo ke kontaminaci Bíliny z kalových nádrží v chemickém komplexu v Záluží. Klepiš by byl také pro rychlejší informování ze strany chemického podniku. „Mohu se spolehnout, že v případě úniku jedů do ovzduší budu já s mojí rodinou včas informován?“ ptá se Klepiš.

Česká inspekce životního prostředí zahájí s Unipetrolem RPA správní řízení. Jak velká pokuta bude, není nyní ještě jasné. Firmě ale hrozí až několikamilionový postih.

Na řece zůstává u Unipetrolu po včerejšku ještě pět z původně více než deseti norných stěn. „Kontroluje je hasičská jednotka podniku,“ doplnil Lukáš Marvan, mluvčí hasičů v Ústeckém kraji.

Hasiči s následky havárie bojovali od noci 23. prosince po celé vánoční svátky na spodním toku řeky až do ústí nad Labem. Benzín se objevil až v Labi.