Meziročně se zhoršily provozní ukazatele společnosti, když provozní zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA) klesl na 539 milionů korun z loňských 863 milionů. Mezi důvody nynějších hospodářských výsledků firma uvádí horší rafinérské marže, vliv ekonomické recese, špatné podmínky na rafinérském trhu včetně šedé zóny s palivy v České republice, vyšší příspěvky na obnovitelné zdroje energie a negativní vliv emisních povolenek CO2.
Čistá ztráta se v pololetí meziročně zmírnila díky lepšímu finančnímu výsledku, do kterého se promítly zisky ze zajišťovacích operací.
Negativní vliv na hospodaření Unipetrolu má zejména rafinérský segment jeho činnosti. Holding v tomto segmentu vykázal v prvním pololetí ztrátu EBITDA 849 milionů korun po loňském zisku 229 milionů korun. Naopak výrazně vzrostl zisk EBITDA v petrochemickém sektoru, který letos činí 1,207 miliardy korun proti loňským 392 milionům korun. Mírný pokles vykázaly provozní ukazatele v maloobchodu, když v letošním prvním pololetí činil zisk EBITDA 183 milionů korun proti loňským 254 milionům.
Odstávka v Kralupech nad Vltavou
Meziročně se za první pololetí snížily i prodejní objemy skupiny. V rafinérském segmentu klesly o čtyři procenta na 1553 tisíc tun, což byl důsledek neplánované odstávky rafinérie v Kralupech nad Vltavou, řekl na tiskové konferenci generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.
V petrochemickém segmentu klesly prodejní objemy o sedm procent na 792 tisíc tun. Částečně je to způsobeno zastavením výroby močoviny v Litvínově od počátku roku. Dopad ale měly i povodně z počátku června. „Záplavy zasáhly naše klíčové odběratele amoniakových produktů, tedy Lovochemii a Spolanu. Museli jsme kvůli tomu omezit výrobu," řekl Świtajewski.
Ve druhém pololetí hospodaření Unipetrolu ovlivní plánovaná odstávka rafinérie v Kralupech nad Vltavou kvůli údržbě celého provozu. Kapitálové výdaje tohoto projektu jsou plánovány na úrovni 600 milionů korun a ponese je společnost Česká rafinérská, v níž má Unipetrol podíl 51,22 procenta.
Nová legislativa
Společnost také očekává, že už na konci letošního roku se do jejího hospodaření pozitivně promítne zavedení nové legislativy, která má zabránit daňovým únikům při obchodu s pohonnými hmotami. První projevy zlepšení situace na trhu s pohonnými hmotami Unipetrol zaznamenává už od poloviny května, řekl dnes Świtajewski.
Unipetrol také stále jedná se státní společností Mero o tarifech za přepravu ropy. Na konci června vypršela platnost starého kontraktu a nyní Mero poskytuje služby bez smlouvy za podmínek, které platily v prvním pololetí. Podle Świtajewského se Unipetrol snaží situaci řešit a vede jednání prostřednictvím České rafinérské.
Akciová společnost Unipetrol ovládá firmy, které působí v petrochemickém průmyslu v České republice. V roce 2005 se stal Unipetrol součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Tuzemská skupina se zaměřuje především na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a na petrochemickou výrobu.
V Česku skupina Unipetrol zaměstnává 3700 lidí. Holding loni vykázal konsolidovanou ztrátu 3,414 miliardy korun po předloňském propadu 5,914 miliardy korun.
Majitel Unipetrolu, polský petrochemický koncern PKN Orlen, se v letošním druhém čtvrtletí propadl do ztráty 207 milionů zlotých (1,3 miliardy Kč) po zisku 149 milionů zlotých v prvních třech měsících roku.