Provozní ztráta (EBIT) činila v prvních třech měsících roku 70 milionů korun. Čistá ztráta byla zápornější než EBIT kvůli čistým finančním nákladům 93 milionů korun, částečně kompenzovaných kladnou zaúčtovanou daní z příjmů ve výši 15 milionů korun. Provozní zisk firmy před zdaněním a odpisy (EBITDA) byl 540 milionů korun, o 22 procent méně než loni.

„Skupina Unipetrol pociťuje ekonomické zpomalení na snižující se poptávce po palivech na maloobchodním i velkoobchodním trhu, včetně silného konkurenčního tlaku na marže. Za dlouhodobě kritickou považujeme situaci ohledně přetrvávající šedé zóny na českém trhu s palivy," uvedl generální ředitel společnosti Marek Świtajewski.

Świtajewski na tiskové konferenci také podotkl, že provozu Unipetrolu nenahrává kolísání ceny ropy. V prvním čtvrtletí poklesla ze 120 na 100 dolarů za barel. Negativně na výsledky Unipetrolu působila i pokračující hospodářská recese v Česku i v celé Evropské unii.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy

Provozní výsledek firmy podle Świtajewského kladně ovlivnil zejména segment petrochemie, kde se meziročně výrazně zlepšily petrochemické marže. V petrochemickém segmentu dosáhl Unipetrol v letošním prvním čtvrtletí provozní zisk 427 milionů korun. „Tento segment vytváří kladný EBIT již tři po sobě jdoucí čtvrtletí," dodal Świtajewski.

Objem výroby v petrochemickém sektoru se nicméně meziročně snížil o osm procent. Pokles částečně způsobila slabá poptávka v prvním čtvrtletí, podle finančního ředitele Unipetrolu Miroslawa Kastelika se projevilo i odstavení jednotky pro výrobu močoviny v litvínovské rafinerii.

Provozní ztrátu 455 milionů korun utrpěl Unipetrol v rafinérském segmentu. Na výsledku se podepsala slabá zimní sezona s ohledem na rafinérské marže i objemy a také předzásobení trhu, na který mířily i importy v šedé zóně. Unipetrol nicméně zpracoval 896 kilotun ropy, což je na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí 2012.

V maloobchodním segmentu vytvořil Unipetrol provozní ztrátu 34 milionů korun. Na výsledku se podepsaly recese české ekonomiky, velmi ostrá cenová konkurence na tuzemském trhu a vliv dovozu nezdaněných pohonných hmot.

Pro celý letošní rok Unipetrol plánuje dosažení kladného EBIT. Firma rovněž plánuje investiční výdaje 2,7 miliardy korun a usiluje o zvýšení maloobchodního podílu své sítě čerpacích stanic Benzina na 14,2 procenta z loňských 13,7 procenta.

Podle analytika Petra Hlinomaze ze společnosti BH Securities však bude dosažení kladného celoročního EBIT v současných ekonomických podmínkách pro Unipetrol obtížné. „Mohlo by snad pomoci případné ekonomické oživení ve druhé polovině roku. Mohla by pomoci i nová legislativa v oblasti obchodu s pohonnými hmotami, pokud bude schválena," uvedl Hlinomaz.

Omezení šedého trhu s pohonnými hmotami

Unipetrol chce podporovat iniciativy, které by vedly k omezení šedého trhu s pohonnými hmotami. Świtajewski na dnešní tiskové konferenci vyjádřil plnou podporu návrhu zákona, který zavádí kauce 20 milionů korun pro distributory pohonných hmot. „Úprava, tak jak je nastavená, by měla hodně zlepšit situaci na trhu," řekl. „Bylo by dobré, kdyby se to podařilo schválit do poloviny roku," dodal.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se společnost stala součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.