„Je to čistá hodnota, není to částka, za kterou můžeme ta aktiva znovu nakoupit. Etylénová jednotka je stará 35 let, takže je tam poměrně vysoká míra odpisů, kterou musíme zohlednit," uvedl ke škodám na tiskové konferenci na dotaz ČTK finanční ředitel společnosti Miroslaw Kastelik. Podotkl, že hodnota majetku, který bude muset společnost nakoupit, je logicky mnohem vyšší. Přesnou výši ale nespecifikoval.
Neplánovaná odstávka měla vliv i na výši zisku ve čtvrtletí, podle odhadu Unipetrolu činil ušlý zisk 1,6 miliardy korun. Jaký bude dopad na příští čtvrtletí, nechtěl Kastelik odhadovat. „Je to obtížné to dnes předvídat. Předpokládáme ale, že další ztráty již nebudou, a že náklady na opravu budou pokryty z naší pojistky," dodal.
Podle firmy je ale na odhad škod, které bude nárokovat po pojistiteli zatím brzy. Unipetrol má sjednáno pojištění jak proti poškození majetku, tak proti souvisejícímu přerušení provozu.
Havárie v Záluží
Po několikadenním požáru v Záluží u Litvínova stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Některé výroby Unipetrol postupně obnovuje. Podle aktuálních odhadů bude etylénová jednotka uvedena zpět do provozu na minimální výkon s přibližně 65procentním využitím kapacity v červenci 2016. Naplno by měla jednotka fungovat v říjnu příštího roku.
„Jde o delší čas, než náš odhad, který činil asi půl roku," řekl dnes analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Podle analytičky společnosti Roklen Lenky Dvořákové Švejdové zasáhne posunutí termínu až na říjen roku 2016 velmi výrazně další výsledky firmy. „Očekáváme negativní reakci trhu," řekla.
Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu a zaměstnává 3800 lidí. V roce 2005 se stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.
Požár v Záluží ovlivnil především petrochemické výsledky holdingu. Prodeje petrochemických produktů meziročně klesly o 26 procent na 332.000 tun, Unipetrol postupně výrobu polyetylenu a polypropylenu v omezeném rozsahu obnovil, a to díky externím dodávkám vstupních surovin.
„Etylén, propylén a další suroviny, které pocházejí z výroby etylénové jednotky, jsou obchodovány na trhu," řekl dnes generální ředitel společnosti Marek Świtajewski. Dodal, že Unipetrol tyto produkty pro další zpracování díky tomu nyní nakupuje od ostatních evropských petrochemických společností i mateřského PKN. Kolik to společnost stojí ale neupřesnil. „Je to součástí obchodního tajemství," uvedl pouze.
Lepší palivové marže se pak pozitivně promítly do výsledků maloobchodu. Síti Benzina, která Unipetrolu patří, se podařilo zvýšit objem prodaných paliv a meziročně zvýšit svůj tržní podíl na 15,3 procenta.