Podle ní je smyslem veřejně prospěšných prací podpora dlouhodobě nezaměstnaných, tedy těch lidí, kteří jsou na úřadech práce vedeni déle než tři měsíce. Ke konci letošního ledna tak veřejně prospěšné práce vykonávalo 14 587 lidí, přičemž nejvíce našlo krátkou práci v Ústeckém kraji, a to 2940. Zpravidla je úřad nabízí pro pomocné práce při opravách veřejného majetku nebo úklidu a údržbě zeleně. Obce a kraje však tyto pracovníky mohou využít i při odstraňování živelných pohrom. Cílem tohoto nástroje je umožnit především dlouhodobě nezaměstnaným a klientům se základním vzděláním, aby si osvojili nebo oživili pracovní návyky, a tím pádem zvýšili své šance na získání zaměstnání na volném trhu práce.

Z něho včera přišly dobré zprávy. Český statistický úřad uvedl, že v lednu dosáhla zaměstnanost 71 procent a oproti lednu 2015 se zaměstnanost zvýšila o 1,3 procenta a je nejvyšší od roku 1993.

Nezaměstnanost se pak pohybovala na úrovni 4,5 procenta, takže je tak druhá nejnižší v Evropské unii. Před Českem už je pouze Německo se 4,3 procenta.

„Vzhledem k relativně příznivým vyhlídkám pro letošní rok se nejspíše obě země budou stále více potýkat s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, který může postupně vyústit akcelerací růstu mezd," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. 

Kalamita? Nejdřív zavolejte šéfoviPraha – Česko včera bojovalo s přívaly sněhu a někteří lidé se kvůli tomu nemuseli dostat včas nebo vůbec do práce. „Pokud je situace opravdu neřešitelná, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má zaměstnanec právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby do práce dorazil. Nemůže být za to pokutován," uvedl Tomáš Surka z personálně-poradenské agentury McROY Czech. Nejdříve je ale nutné zavolat do zaměstnání a domluvit se o dalším postupu. Zaměstnanec ovšem v případě volna musí počítat s tím, že není placené. Na druhou stranu si zaměstnavatel může vyžádat omluvenku od přepravní společnosti nebo mu nabídnout, aby si neplánované volno odpracoval. „Zaměstnanec nemusí takovou nabídku přijmout, na druhou stranu přijde o část výplaty," dodal Surka.

Vilém Janouš