Na začátku dubna bylo v úřadech práce podle údajů ministerstva vnitra zhruba 12 150 míst, z toho 11 500 ve státní službě a zbytek mimo ni. Po republice fungují téměř tři stovky kontaktních pracovišť. Nedávné informace o rušení některých poboček vyvolaly vlnu nevole, s kritikou přišli opoziční politici.

„Dáváme si práci, abychom si změřili zatížení poboček, rozložení agend. Jsou případy, kdy jsou pobočky v sociálně zatížených lokalitách. To bude hrát roli, jak se bude síť optimalizovat,“ uvedl Jurečka.

Podle něj se úpravy provedou v příštích dvou letech a klíčový je pro ně postup digitálního zpracování dávek. V budoucím nastavení bude hrát roli i rozmístění pošt. Také v nich by měli mít klienti možnost žádosti podávat. O spolupráci se nyní jedná. „Počítám, že v průběhu podzimu budeme mít jasnou představu, jak bude optimalizace vypadat,“ řekl ministr.

Dodal, že postup změn by pak měl být „se sociální citlivostí“ vůči pracovníkům.

close Ilustrační snímek info Zdroj: Profimedia zoom_in Ministerstvo práce připravuje v příštích dvou letech úpravu sítě poboček úřadu práce

Úřad práce má v zemi 389 neobsazených míst. Situace je tak stejná jako na jaře. Dalších 160 lidí pracuje dočasně na projektech.

„Nábory jsme zastavili. V okamžiku, kdy prokazatelně víme, že máme ve dvou procesech o zhruba 500 zaměstnanců víc, tak si nemůžeme dovolit obsazovat místa zvenku, protože je v principu potřebujeme pro lidi uvnitř. Nechceme ztratit žádného konkrétního zaměstnance, chceme mu vždy nabídnout alternativu. Pokud ho musíme převést z agendy jinam, chceme mít dostatek volných míst,“ uvedl Trpkoš.

Digitalizace žádostí o sociální dávky

Úřady práce digitálně zatím zpracovávají žádosti o rodičovský příspěvek. U dalších dávek lidé sice mohou žádost on-line podat, nutné je ale dál papírové vyřizování. Podle Trpkoše začne být od letošního listopadu či prosince celý digitální proces možný také u příspěvku na bydlení a u přídavků na děti. Podle ministra se do digitální podoby převádí nejdříve nejpočetnější dávky.

„Kroky povedou k výraznému snížení náročnosti práce lidí na úřadech práce, kteří mají velkou zátěž. V tom vidím obrovský posun, který pomůže práci zrychlit,“ podotkl Jurečka. Podle něj úředníci získají řadu informací z jiných registrů a informačních systémů státu, žadatelé je nebudou muset dokládat.

O některé dávky mohou lidé on-line žádat od loňského léta. Podle Trpkoše tak úřady od loňského července dostaly každou osmou žádost o dávky sociální podpory, tedy právě o rodičovskou či příspěvek na bydlení. Do dvou let by vedení ministerstva rádo dosáhlo toho, aby elektronické podání využívala polovina žadatelů.

Úřady práce vyplatily v červnu 272 800 rodičovských příspěvků, 391 900 dětských přídavků a 267 400 příspěvků na bydlení. Před rokem to bylo 177 400 příspěvků na bydlení, 302 200 přídavků a 287 500 rodičovských.

Doba čekání se zkracuje 

Jurečka čelil od loňska ostré kritice za to, že úřady práce nestíhají dávky vyřizovat v zákonných lhůtách. Nyní uvedl, že i přes růst počtu žádostí a vyplacených podpor se doba zkracuje. V Praze trvalo loni ve druhém pololetí zpracování žádosti o příspěvek na bydlení v průměru 85 dnů, letos 52 dnů. Polovina krajů to v letošním druhém kvartále zvládala do 19 dnů.