Nová metodika tak řeší nejasnosti ohledně zadávání zakázek, na které poukazoval premiér Andrej Babiš (ANO) již loni v prosinci, kdy úřad před využíváním systémů od obou čínských výrobců varoval.

Dodržování varování není možné podle úřadu považovat za vytváření bezdůvodných překážek hospodářské soutěže. Lze ji přitom omezit již při stanovené zadávacích podmínek. Současně však v metodice uvedl, že vydané varování neznamená bezpodmínečný zákaz používání technických a programových prostředků obou firem, ale je nutné zvážit všechna rizika.

„Samotné označení technických a programových prostředků určité společnosti za hrozbu, jak to NÚKIB ve svém varování učinil, znamená, že je nutné tuto hrozbu zvážit a rozhodnout o výši rizika, které z používání zmíněných technických nebo programových prostředků pro konkrétní prostředí konkrétní organizace plyne. Dovolí-li to tedy výsledky analýzy rizik, lze uvedené technické nebo programové prostředky nadále používat," píše se v dokumentu.

Za dodavatele jsou přitom v tomto případě považovány nejen Huawei a ZTE, ale i všechny další společnosti, které technické nebo programové prostředky zmiňovaných společností přeprodávají, nebo které dodávají technické celky, jejichž součástí jsou prostředky zmiňovaných společností.

Hrozí špionáž pro Čínu

Varování před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei ZTE zveřejnil Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost loni 17. prosince.

„K vydání tohoto varování nás vedla naše zjištění včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí,“ uvedl loni ve zdůvodnění ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

Úřad později upřesnil, že nebezpečí nehrozí běžným uživatelům, ale hrozby se vyskytují na úrovni telekomunikačních komponent a serverových řešení. Zde by mohlo hrozit zpřístupnění veškerých dat a kontroly nad zařízeními čínské straně při jejích zpravodajských aktivitách. V reakci na toto varování Úřad vlády a některá ministerstva oznámila, že se zbaví telefony a dalších zařízení od společnosti Huawei.

Huawei, který je po Samsungu druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě a největším dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro české operátory, nicméně všechna tato tvrzení odmítl.

Čínská firma však nemá problém pouze v České republice. Spolupráci s Huawei zakazují nebo omezují i další země, které se obávají, že jejich výrobky umožňují špionáž. Ve Spojených státech od loňského roku nesmí používat výrobky Huawei a ZTE všichni státní úředníci a jejich přímí spolupracovníci.

Přístup Huawei do svých budovaných 5G sítí pak zakázaly Nový Zéland, Austrálie a Japonsko. Ve Velké Británii může pouze do okrajových částí sítě.