Pobočky Úřadu práce ČR jsou pod obrovským tlakem. Skokový nárůst jejich práce nemá obdoby. Vedle své běžné práce musí vyřizovat žádosti o humanitární dávku od statisíců uprchlíků z Ukrajiny, pak také příspěvek na solidární domácnost pro lidi, kteří doma ubytovávají běžence. Kromě toho vyřizují jednorázové příspěvky ve výši pět tisíc korun na dítě a změnily se také podmínky pro příspěvek na bydlení a díky jeho digitalizaci a popularizaci o něj žádá mnohem více občanů. Do toho se úřad práce potýká s odchody zaměstnanců, kteří toto přetížení nezvládají, a s jejich nedostatkem.

Velký hlad je v Česku aktuálně po svářečích. České školství jich přitom na trh pošle jen několik málo desítek ročně. Ilustrační foto
Firmám v Česku chybí pracovníci. Podívejte se, kolik bere svářeč nebo šéf firmy

Jen v Praze nyní chybí obsadit 120 míst a do metropole musí dojíždět úředníci z jiných krajů, aby pomohli zvládnout nápor na zavalené pražské pobočky.

Podle ministra práce a sociálních věcí Mariána Jurečky řeší situaci tak, že se soustředí se na digitalizaci sociální podpory pro české občany. Vyjmenoval, že se podařilo zdigitalizovat příspěvky na bydlení, přídavky na děti či rodičovské příspěvky. „V příštích měsících ubude pracovníkům úřadu práce agenda, kterou by ve 21. století dělat nemuseli. Pro mě je nepochopitelné, proč nějakou míru evoluce neprodělal tento úřad již dříve. Na jiných pracovištích digitalizace již dávno proběhla, tady se to před námi nepomohlo ani o píď,“ zkritizoval nepřímo éru své předchůdkyně, ministryně Jany Maláčové (ČSSD).

Kousek od kolapsu?

„Digitalizace nefunguje na půl plynu, ale na čtvrt plynu. Úřady práce jsou před kolapsem, dost toho mají už i srdcaři, kteří jsou zde zaměstnáni desítky let. Od začátku roku jsme toho na ně nahrnuli strašnou spoustu. Referenti mi říkají, pod jakým tlakem jsou a někteří to už vzdávají,“ oponoval ministrovi Aleš Juchelka, člen sněmovního Výboru pro sociální politiku a expert hnutí ANO na sociální problematiku.

Upozornil na petici referentů úřadu práce proti současnému neúnosnému stavu. Stěžují si, že vláda informuje občany nepravdivě o výši pomoci a úředníci za přepážkami jsou pak vystaveni hněvu klientů, když nejsou spokojeni se skutečnou výší dávek nebo s jejím zamítnutím. Vadí jim i argumentace ministerstva práce a sociálních věcí, že odlehčují úřadům právě digitalizací. V petici upozorňují, že online probíhá jen žádost o dávku podaná klientem, veškeré další zpracování musí udělat ručně referent. To dá prý více práce než při žádostech podávaných klasicky u přepážky.

O staré lidi budou v budoucnu pečovat roboti
Sociální služby potřebují reformy, říká Horecký. O důchodce budou pečovat roboti

„Když dostanou žádost o příspěvek na bydlení, musí si ji vytisknout, zkontrolovat všechny podklady a když nějaký chybí, dají papír stranou a klienta musí kontaktovat a vše chybějící urgovat. Celý proces se tak neuvěřitelně prodlužuje. Tak vypadá digitalizace v praxi,“ vylíčil Aleš Juchelka.

Kritizoval, že se digitalizace provádí narychlo a nekvalitně, vynechalo se patřičné zaškolení pracovníků a ti se dle jeho slov dozvídají o změnách z rádia či ze sociálních sítí pana ministra. „Digitalizace žádostí o dávku je možná příjemná pro některé žadatele, ale rozhodně ne pro úředníky, kterým to práci naopak komplikuje,“ dodal. Pracovníci Úřadu práce ČR také postrádají tlumočníky do ukrajinštiny pro vyřizování humanitárních dávek nebo pomoc s organizováním nekonečných front.

Digitalizaci agendy má na ministerstvu na starosti náměstek pro informační technologie Karel Trpkoš. Její stav obhajuje tím, že se tak děje za pochodu a že zatím zprovoznili alespoň online vyřízení žádosti ze strany klientů, což úřadům uleví od návalů. Podle něj čísla jasně ukazují, že většinu žádostí se daří vyřizovat digitálně: během první půlky září takto odbavili téměř 90 procent žádostí o humanitární dávku, 95 procent žádostí o příspěvek na solidární domácnost a 77 procent formulářů na jednorázový příspěvek na dítě. „já jsem na tato čísla hrdý. A plyne z nich, že občané chtějí digitalizaci úřadu práce.

Ilustrační snímek
Digitální dědictví: Uspořádejte svůj odkaz, ať nadobro nezmizí, radí odborníci

„Jedna věc jsou čísla, druhá osobní zkušenosti. Mám ubytovanou ukrajinskou rodinu. V digitálních žádostech jim pořád něco nefunguje a stále musíme chodit na úřad. Paní, která nás obsluhuje, už je čím dál unavenější a rezignovanější,“ podotkla místopředsedkyně Výbor pro sociální politiku Jana Pastuchová (ANO). „Současná situace je velmi výjimečná a nikdo z nás ji nezavinil. K vyplácení nových dávek a k návalům na úřadech došlo v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině,“ konstatoval generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon a dodal, že digitalizace procesů je jediná cesta, jak situaci vyřešit.

„Bez ní by to bylo ještě horší. Že neprobíhá snadno, je pravda, ale děláme vše proto, abychom ji zvládli.“

Úřad práce v číslech
* Na úřadech práce je zaměstnáno 12 133 lidí.
* V roce 2022 vyplatil v průměru 1 440 000 sociální dávek měsíčně, což činí v průměru 7 miliard korun.
* Za srpen bylo vyplaceno 173 tisíc humanitárních dávek v objemu přes 860 milionů. K tomu bylo vyplaceno také 22 528 dávek pro solidární domácnosti v objemu přes 200 milionů korun. Za první měsíc fungování požádalo o jednorázový příspěvek na dítě 610 tisíc lidí. Příspěvek byl již odeslán více než 1,1 milionu dětí.