Dle šéfa krajské Agrární komory Jaroslava Šímy se žně oproti loňsku zpozdily o zhruba deset dní a kvalita plodin byla hlavně na počátku sklizně slušná. „Ke konci už byla kvůli dešti slabší. Nicméně celkově můžeme úrodu zhodnotit jako nadprůměrnou,“ řekl Deníku Šíma.

S Agrární komorou se shoduje Josef Černý ze Zemědělského družstva Červený Hrádek u Plzně. „Jsme potěšeni. Kvalita je rovněž v pořádku, protože jsme stihli relativně brzy sklidit, a to zhruba před čtrnácti dny, kdy ještě tolik nepršelo,“ popsal Černý.

Vydařené žně

S letošními žněmi jsou spokojeni i v Měcholupské zemědělské v Předslavi. Úrodu sice částečně poznamenaly kroupy, ale i tak považuje ředitel Luboš Šilhavý žně za vydařené. „Kdyby nepřišlo krupobití, tak by pro nás žně vyšly nadprůměrně. Měli jsme lepší výnosy v pšenici ozimé, ovsu, ozimém ječmeni i řepce. Trochu to tedy ovlivnily kroupy, které nám skleply řepku a vytloukly nějakou pšenici. Jinak jsme ale stihli vše sklidit včas. Nejde o top, ale jsme spokojeni, mohlo to být horší. Kdyby nepřišly deš-tě a bylo sucho, tak by to byla katastrofa,“ zhodnotil Šilhavý.

Podobný názor mají také agronomové na Tachovsku, kde podle ředitele Zemědělského družstva Vlčák v Černošíně Radomíra Vébra dopadla sezona výborně. „Opro-ti plánu a vývoji na jaře, kdy jsme se báli, aby některé plodiny nepomrzly, je výsledek nad očekávání dobrý. Jsme spokojeni,“ zhodnotil Vébr.

Výnosy jednotlivých plodin jsou podle něj nadprůměrně. „Přesná a konečná čísla ovšem máme zatím pouze u řepky, kdy byl výnos 4,13 tuny na hektar, což je ve srovnání s loňským rokem vyšší výnos,“ doplnila agronomka Věra Radová. Družstvo se věnuje také pěstování pšenice, jarního a ozimého ječmene, lnu, jetele nachového a dalších plodin. Konečná čísla ještě nejsou u těchto plodin stanovena, ale předběžně budou podle vedení družstva rovněž vyšší, než loňském roce.