Z tohoto důvodu je však možné říct, že i na kontě s úrokem kolem jednoho procenta se úspory reálně zhodnocuje. V květnu letošního roku bylo podle údajů centrální banky na běžných a spořicích účtech uloženo rekordních 1,2 bilionu korun.

Jako pilná včelka

Z exkluzivního průzkumu banky Equa, který se uskutečnil před začátkem léta, přitom vyplynulo, že skoro polovina lidí nechává peníze ležet na běžném účtu. Přitom úroky na nich se blíží nule.

Necelá třetina zákazníků si pak ukládá peníze na specializovaný účet zaměřený na spoření. Jak jsem již uvedl, tam jsou sice úroky také nízké, ale přece jen, i procento je více než nic.

Faktem je, že tyto účty splňují základní úlohu, kterou je zhodnocování peněz, i když jen mírně.

Krátkodobou rezervu na nečekané výdaje nemá smysl držet jinde než na spořicím účtu, nízké nebo i vyšší úrokové sazby na tom nic nemění. Vhodné je mít železnou rezervu ve výši alespoň trojnásobku rodinných výdajů. Hlavní výhodou takových účtů je to, že vklady lze vybírat bez sankcí. Peníze jsou proto neustále k dispozici. Banky navíc v tomto případě obvykle neúčtují žádné poplatky za založení ani vedení konta. Většina finančních ústavů dokonce nevyžaduje ani minimální vklad.

Všechny spořicí účty jsou samozřejmě ze zákona pojištěny až do výše 100 000 eur (v přepočtu).

Vsaďte na jistotu

Nevýhodou spořicích účtů je, že úročení může být ze dne na den sníženo. V případě, že spořicí účet je vázán výpovědní lhůtou, mluvíme o termínovaném vkladu. Vložené peníze není možné po tuto dobu používat, respektive jen za cenu vysokého poplatku. Účty zaměřené na spoření jsou služby krátkodobé povahy, kdy majitel může peníze kdykoliv vybrat. Tyto produkty jsou navázány na krátkodobé sazby do jednoho roku, jejichž cena se na mezibankovním trhu zatím nezměnila. Tuzemské banky mají navíc dostatek zdrojů na vlastní financování a nic je nenutí bojovat o vklady vyššími sazbami.

A protože Česká národní banka míní udržet vlastní základní úrokovou sazbu nejméně do konce roku 2016 na nule, růst sazeb nemohou očekávat ani občané.

Které banky nabízejí momentálně nejvyšší úrokové sazby a jsou tyto služby k dispozici zdarma a bez složitých podmínek? Odpověď dostanete během pěti minut například i na našem serveru Chytryhonza.cz., který srovnává až 33 účtů.

Není tajemstvím, že nejvyšší sazbu ve výši 1,63 procenta ročně má v současnosti Sberbank. Ta v marketingovém jazyce mluví o „férovém spoření". Výši sazby zaručuje do konce ledna 2016. Výhodnou letní akci má však v současnosti také ING Bank, která úročí vklady do výše půl milionu korun během prvních tří měsíců sazbou 1,6 procenta bez jakéhokoliv vázání.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.