Ještě před pár lety byly sazby hypoték s fixací pod dvě procenta pouhou iluzí, dnes se jedná o běžný stav. Můžou za to především zásahy ČNB, která v krátké době napumpovala do ekonomiky více než 2,5 bilionu korun.

Hypotéky. Ilustrační foto.
Porovnejte si sazby hypoték a vyberte tu nejvýhodnější

Ačkoliv už Intervence skončily, v bankách peníze stále přebývají, což vedlo ke zlevňování úvěrů. V srpnu se sice základní úroková sazba zvedla na 0,25, ale za této situace nemá růst žádný vliv. Úroky některých úvěrů po zvýšení sazeb dokonce zamířily dolů.

Nastane změna. Zafixujte si nízké úroky

Na druhou stranu je jasné, že sazby hypoték kolem dvou procent nezůstanou dlouho. Už nyní se pomalu zvyšují a budou nadále. Důvodem je mimo jiné citelný tlak na růst cen. Ekonomika jede na plné obrátky, roste HDP, nezaměstnanost je mizivá, nominální mzdy se meziročně zvedly skoro o osm procent a vláda navíc slibuje přidat státním zaměstnancům přes 10 procent.

S výškou sazeb také zamíchá zpřísňování regulace hypoték a rychlost, s jakou přebytek peněz zmizí z bank. Teď je proto nejlepší čas zajistit si rekordně nízké úroky delšími fixacemi hypoték či úvěrů.

Za metr čtvereční i 100 tisíc

Poslední rok, dva také dochází k prudkému zvyšování cen nemovitostí, meziročně až o 11 procent. Jedná se ale pouze o trend poslední doby, protože v uplynulých 7 letech rostly jen o 20 procent, což je hluboko pod jinými investicemi.

Ilustrační foto.
Stavba dálnice D6 začne ještě letos. Snad

Ceny vyletěly vzhůru například kvůli nedostatku nových projektů, mediálním kampaním snažících se prodat „ležáky“ a uměle navýšit ceny nebo levným hypotékám, kdy příjem z pronájmu pokryje velkou část pravidelných splátek. To vše aktivovalo mnoho lidí, aby si nemovitosti pořídili jako investici.

Zdražení bydlení se týká hlavně Prahy, kde lidé lépe dosáhnou na hypotéky a následný pronájem není problém. Přesto se tady cena za jeden metr čtvereční blíží 100 tisícům korun.

Vysoké částky za byty proto brzy způsobí, že z trhu odejde mnoho spekulantů a zájemci o bydlení budou mít problém dosáhnout na hypotéku kvůli přísnějším pravidlům. Takže zatímco byl dosud trh nemovitostí přehřátý, za chvíli přijde ochlazení a další růst o desítky procent může být jen snem investorů.

Článek vznikl ve spolupráci s Partners.

Ilustrační foto
Ekonomice se daří. Maloobchodní tržby rostou rychleji než v EU