Evropská asociace zoologických zahrad (EAZA) v listopadu ústecké zoo na dva roky pozastavila plné členství a změnila ho na dočasné. Kontrola totiž odhalila řadu nedostatků. Až kritika špatných podmínek chovu některých druhů zvířat město donutila jednat.

Generel zoo popisuje plán jejího rozvoje do roku 2035, zmiňuje nedostatky a jejich řešení. Tento dokument vypracoval její ředitel Roman Končel. „Před zasedáním jsme zastupitelům odeslali informaci, že schvalování generelu budeme chtít doplnit o fond, do kterého bude město pravidelně každý rok přispívat alespoň 20 miliony korun,“ sdělila opoziční zastupitelka Yveta Tomková (Vaše Ústí).

Zastupitelé návrh přijali, což znamená, že zoo má zajištěný stabilní příjem. „Přijmutí generelu jasně ukazuje, že toto město svou zahradu chce a staví se k ní kladně,“ doplnila Tomková. „Vypracovaný generel se EAZA líbil, dočasný problém byl v tom, že jej nepřijalo zastupitelstvo, což se nyní změnilo,“ byl spokojený s výsledkem hlasování Končel.

Letos dalo město na provoz zoo 38,7 milionu korun, přijatý rozpočet pro následující rok počítá s částkou o více než čtyři a půl milionu větší. Peníze z fondu jsou tedy navíc, půjdou hlavně na potřebné práce, bez kterých zoo může o své členství v EAZA přijít. Do fondu mohou plynout vedle přebytku rozpočtu také procenta z prodeje komunálního majetku nebo například dary od fyzických a právnických osob.

Úvěr na zoologickou zahradu

Zastupitelé také schválili, že město si kvůli zoo vezme úvěr. Osloví bankovní domy a pokusí se najít co nejvýhodnější nabídku. O půjčce budou zastupitelé hlasovat na jaře příštího roku. Podle Končela by zoo měla dostat první finanční prostředky na začátku roku 2020.

„Budeme muset připravit projektovou dokumentaci na stavby, které potřebujeme nejrychleji zrekonstruovat,“ přiblížil Končel. Zoo začne u těch nedostatků, které jsou podle EAZA nejvýraznější. „Nejprve budeme opravovat pavilon orangutanů a primátů. Zároveň budeme připravovat areál pro slony,“ nastínil plány Končel.

EAZA přidělila ústecké ZOO mentora, který má být jakýmsi pomocníkem při provádění velkých oprav. „Mentorem se stal ředitel liberecké zoo David Nejedlo. potvrdili jsme si , že se poprvé sejdeme 8. ledna a probereme spolu, jak dál budeme konkrétně postupovat,“ řekl Končel.