Když si někdo sjedná novou smlouvu a výpověď z fondu nestihne, zůstane dál ve svém fondu. Poplatek za změnu fondu je 800 korun, ale klienti, kteří spoří více než pět let, neplatí nic. 

"Návaly na přepážkách kvůli ukončení převodů nečekáme, je již pozdě," řekl mluvčí PF České pojišťovny Petr Brousil. Pokud někdo nechal záležitost na poslední chvíli, musí žádost o převod z předchozího fondu s ověřeným podpisem donést osobně právě do sídla tohoto fondu. Fondy to podle něj již kvůli časovým prodlevám při svozu formulářů z celé ČR do centrál nebudou schopny stoprocentně zajistit. K výpovědi a převodu stačí klientovi jeho občanský průkaz, ověření podpisu by se mělo uskutečnit na místě. 

"Pokud do Allianz přijde kdokoliv i v tento poslední den, určitě ho neodmítneme. Je třeba ale počítat s tím, že fond, který opouštějí, musí mít centrálu v Praze, aby mu lidé ještě stačili doručit notářem ověřenou výpověď," uvedl mluvčí PF Allianz Václav Bálek. Allianz podle něj bude posílat výpovědi do ostatních fondů prostřednictvím kurýrů. "Nemůžeme však samozřejmě zaručit, že v jiných fondech už jim výpověď z jakýchkoliv důvodů nepřijmou," dodal.

Změny

Současný systém penzijních fondů bude platit jen pro nynější účastníky, důvodem jsou změny plynoucí z důchodové reformy. Poslední smlouvy do současného systému penzijního připojištění bude možno uzavřít 30. listopadu 2012. Poté noví klienti budou vstupovat již do takzvaného dobrovolného penzijního spoření, které bude jiné především v nutnosti výběru investiční strategie a neexistenci výsluhové penze. 

Nové fondy už nebudou ručit za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabídnou i odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení. 

Do 28. února mají rovněž samotné penzijní fondy, kterých je na trhu nyní devět, poslední den na předložení žádosti o povolení k činnosti penzijní společnosti a žádosti o povolení k provozování penzijního připojištění prostřednictvím transformovaného fondu. Penzijní fondy minulý týden potvrdily, že mají v plánu žádosti podat. 

Penzijní společnosti budou spravovat prostředky klientů v rámci tzv. druhého pilíře důchodové reformy. Transformované fondy budou součástí doplňkového penzijního spoření, které vznikne ze současných penzijních fondů.

Čtěte také: Penzijní připojištění se mění. Vyplatí se od 600 měsíčně