Tak je s kamarádkou napadlo, že založí vlastní útulek, budou si brát podobná zvířata z těch větších a vychovají je, aby si mohla najít nový domov. Jejich činnost se ale s postupem času rozrůstala. „Z jednoho kotce bylo postupně deset,“ vypráví.

Ročně se tak starají o několik desítek psů, kterým se snaží najít nové majitele. To  samozřejmě vyžaduje finanční náklady na provoz útulku, stravu, veterináře. „Výdaje se šplhají do vysokých částek,“ konstatuje Jedličková. Peníze čerpají například od sponzorů.

ÚLEVA PRO NEZISKOVKY

Podobných zařízení starajících se o opuštěné psy na soukromé bázi je v Česku více. Obvykle fungují na tom principu, že si jejich spolupracovníci berou opuštěné psy domů a pečují o ně až do té doby, než se pro ně najde nový, stálý majitel. Často se jedná třeba o týraná zvířata z takzvaných množíren, které kšeftaři provozují kvůli prodeji štěňat a kde panují katastrofální podmínky.

Ministerstvo financí se nyní chystá podobným zařízením jejich činnost ulehčit a odpustit jim v novele zákona poplatky za psy. „V současné době se osvobození vztahuje pouze na osoby, které provozují útulek pro ztracené a opuštěné psy zřízený obcí,“ říká Jakub Vintrlík z tiskového odboru ministerstva.

Nově se bude  vztahovat na všechny útulky pečující o psy bez ohledu na to, kdo je jejich zřizovatelem. Ministerstvo reaguje na dřívější rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle kterého by specializované neziskovky poplatek platit nemusely. Jenže se toho občas musejí domáhat a odvolávat se na toto soudní rozhodnutí, protože úleva není konkretizována v zákoně. Ministerstvo tak chce, aby měly útulky při jednání s úřady větší jistotu.

AŽ OD PĚTAŠEDESÁTI

Změny se mají podle ministerského návrhu dočkat i senioři a lidé, kteří pobírají invalidní, vdovský či sirotčí důchod a nemají jiný zdroj příjmů. Zatímco v současnosti platí podle zákona snížený poplatek za psa ve výši až 200 korun, podle novely zákona o místních poplatcích můžou o toto zvýhodnění přijít.

Na sníženou sazbu budou mít nárok jen lidé od 65 let věku bez ohledu na výši příjmů. Mladší penzisté, třeba ti v předčasném důchodu, budou mít zkrátka smůlu. „Povede to ke snížení administrativní náročnosti se správou poplatku pro obecní úřady i poplatníky,“ domnívá se Vintrlík. Handicapovaní, kteří kromě invalidního důchodu mají i průkaz ZTP nebo ZTP/P, zůstanou i nadále od placení poplatku osvobozeni.