Do poradny přišel se slovy, že už mu nezbývá nic jiného než batoh a provaz. Jeho příběh naštěstí sebevraždou neskončil, nicméně se dostal do péče psychiatrů.

Je to jeden z těch otřesnějších osudů lidí, kteří se dostali do dluhové pasti. Předejít by jim měla novela zákona o spotřebitelském úvěru, kterou ve středu schválila vláda. „Cílem navrhovaných změn je především posílení postavení spotřebitelů," shrnul ministr financí Miroslav Kalousek.

Směnky budou zakázány

Podle novely tak například firmy budou moci poskytnout úvěr jedině tehdy, jestliže spotřebitel bude schopen půjčku splácet. Zcela zakázané budou směnky a šeky nebo používání drahých telefonních linek.

Vláda tím reagovala na neférové až lichvářské praktiky některých poskytovatelů nebo zprostředkovatelů půjček. Ti si za zprostředkování účtují třeba tři až pět tisíc korun nebo za minutu hovoru po telefonu 95 korun.

Varování klientů

Mnohé společnosti novelu vítají. „Na tyto praktiky upozorňujeme už dlouho a varujeme před nimi své klienty i veřejnost," uvedl například mluvčí společnosti Provident Financial Ondřej Holoubek.

Podobně to vidí i mluvčí firmy Home Credit Zuzana Bienvenu. „Novela se nás nedotkne, protože žádné z uvedených praktik nepoužíváme," řekla.

Vládou schválenou novelu opoziční ČSSD sice přivítala, ale podle ní přichází příliš pozdě. Podle šéfa strany Bohuslava Sobotky by navíc měl být zákon ještě přísnější. Třeba tím, že by zakázal rozhodčí doložky pro spotřebitelské úvěry a hypotéky.
Novela by mohla začít platit od začátku příštího roku.

Předseda výboru Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda řekl Deníku:

Jsme pro mnohé dlužníky poslední šancí na záchranu

Praha /ROZHOVOR/ - Desítky poraden v celé České republice pomáhají tisícům lidí, kteří se kvůli dluhům dostávají do neřešitelných situací. Předseda výboru Asociace občanských poraden Hynek Kalvoda ovšem tvrdí, že většina dlužníků přichází příliš pozdě a někteří se s dluhem nevyrovnají celý život.

Pomůže novela zákona o spotřebitelských úvěrech v obraně před nekalými praktikami některých firem?
Zdá se, že změny, které představilo ministerstvo financí, by mohly pomoci. Bude záležet praxi, kterou však nedokážeme odhadnout.

Zabýváte se lidmi, kteří se dostávají do těch nejtěžších dluhových situací. Jaká k nim nejčastěji vede cesta?
Začnou třeba na částce 
200 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že si půjčují na různých stranách, ať už prostřednictvím spotřebitelských smluv nebo i od známých či pomocí bianco směnek od nebankovních poskytovatelů půjček, jejich dluh se najednou rozroste na troj- nebo čtyřnásobek.  Když má pak rodina čistý příjem 20 tisíc korun, je velmi složité tyto půjčky splácet. Když se odečtou náklady na živobytí pro celou rodinu, zbude jim třeba jen tisíc korun na splácení. Pokud takový člověk nezmění zaměstnání nebo nezdědí nějaký majetek, tak se s takovým dluhem celý život nevyrovná. To může přerůst až k duševním potížím nebo dokonce onemocněním.

Obracejí se lidé na vaši poradnu často?
Velmi často. Za minulý rok jsme v našich poradnách řešili skoro 24 tisíc dotazů. Dluhová problematika tvoří asi třetinu všech dotazů.

Roste počet těch, kteří u vás hledají pomoc?
Dluhovou problematikou se zabýváme od roku 2007 a za těch pět let jsou nárůsty ohromné. Třeba mezi lety 2010 a 2011 byl u pražských poraden nárůst asi o sto procent.

Čím si to vysvětlujete?
Lidé se často zadlužili už dříve, třeba před šesti, sedmi lety, a k nám chodí, když už dluhy nezvládají splácet. Poté, co se problémy pokusili řešit s rodinou nebo s právníkem, na kterého však nemají dostatek peněz. My jsme pro ně poslední šancí na záchranu.

Počítám, že se na vás obracejí lidé zejména ze sociálně slabších skupin.
Kromě těch, kteří mají příjem nad 30 tisíc korun měsíčně, k nám chodí všichni. Nejčastěji však klienti s příjmem do 12,5 tisíce korun na osobu. Lidé s příjmem 100 tisíc 
k nám nechodí.

Jaká je vůbec úspěšnost, že se vaši klienti z takových dluhů dostanou?
Velký problém, který přetrvává, opravdu je, že k nám lidé chodí příliš pozdě. Třeba v době, kdy už mají šest, sedm dluhů v poměrně velké výši. Potom nezbývá než za ně s věřiteli domlouvat třeba nižší splátky.  Jaká je úspěšnost, ovšem nelze říci, protože následně tyto případy nesledujeme.

Pryč s dluhy.