Shrňme si nejdříve základní informace. S kreditní kartou zákazník utrácí vlastně peníze, které si půjčil z banky. Když však nedodrží termín splacení čerpané částky, „půjčka v plastu" se slušně prodraží.

Postupujte uvážlivě

Tím se dostáváme k největší nevýhodě těchto moderních platebních prostředků: pokud majitel karty neuhradí dlužnou částku v bezúročném období, banka ukáže druhou tvář a půjčenou částku úročí. Úrokové sazby jsou vysoké, pohybují se obvykle v rozpětí od 17 do 26 procent. Podle zákonů první republiky by to byla lichva. Kvůli tomu však nad úvěrovou kartou nelámejte hůl, jen si vše dobře promyslete. Pro případ potřeby není zlé mít u sebe neviditelnou hotovost ve výši, na níž se domluvíte.

Kreditní karta nepatří do rukou lidem, kteří ji míní použít jako úvěrový nástroj ve chvíli, kdy nevychází s příjmy. Kdo se naopak naučí využívat úvěrovou kartu ve vlastní prospěch, ušetří.

V bezúročném období vydavatel karty neúčtuje za půjčené peníze žádné úroky. Nejčastěji se lze setkat s bezúročným obdobím v délce 45 až 55 dní. Ovšem pozor, délka bezúročného období se počítá od prvního dne v měsíci, ne ode dne platby kartou. Prvních třicet dní je délkou měsíce, na jehož konci obdrží občan výpis s částkou k úhradě. Poté má pak ještě dalších 15 až 25 dní na to, aby částku uhradil. Pokud ji zaplatí celou, měl krátkodobý úvěr od banky zdarma.

Korunka ke korunce

Hlavní výhody kreditní karty pak lze využít při jejím aktivním používání v roli platebního nástroje. Vydělat se dá několik set korun měsíčně. Milionářem se nestanete, ale za pokus to stojí.

Pokud si zájemce vybere kartu, která bude vyhovovat jeho potřebám a nákupním zvyklostem, aktivním používáním může poměrně hodně ušetřit, a to na slevách za nákupy a odměnách za aktivní používání. Bonusem bývá často i prodloužená záruka na některé zboží nebo cestovní pojištění, i když obvykle nebývá plnohodnotné. Mnoho bank majitele karet odměňuje vrácením jednoho až dvou procent z utracené částky.

Karta je vhodná především pro lidi, kteří mají finanční disciplínu. Když ji člověk hodlá využívat tak, aby přinesla peníze jemu, ne bance, má tento produkt smysl.

Naopak, varování se týká výběrů hotovosti, ten je mimořádně drahý. Naštěstí pro spotřebitele statistiky vykazují trvalý pokles počtu výběrů. A to je jen a jen dobře. Na tento způsob využití karet se bezúročné období totiž téměř nikdy nevztahuje a z půjčených peněz se platí nemalé poplatky.

Jak vypadá momentální nabídka kreditních karet, zjistíte snadno a rychle srovnáním na našem serveru Chytryhonza.cz. Je dobré přesvědčit se čas od času, zda konkurence nepřišla mezitím s něčím novým.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.