Například v hospodě Svornost v Rousínově označili současnou situaci za komedii. „Až po Novém roce uvidíme, co a jak bude dál. Doufám, že se naše milá vláda chytne za nos a nebude poslouchat příkazy elit, které mají tuhle pseudokrizi na svědomí,“ komentoval hospodský Jaroslav Mičánek.

Sám je však ohledně budoucnosti po nepříznivých zkušenostech skeptický. Když druhého prosince čistil den před znovuotevřením trubky u výčepu, tak netušil, že postupná omezení a nové uzavření budou následovat ještě před vánočními svátky. „Vůbec jim už nevěřím. Každý soudný člověk ale musí vidět, jaká to je vlastně komedie,“ stěžoval si hospodský.

Místní přitom zájem o podporu hospody projevili a návštěv se nebáli. I když se kvůli zhoršující epidemické situaci omezila otevírací doba na osmou hodinu večer, zůstali jí věrní, a to i poslední dny před novým uzavřením. „Měli jsme skoro plno,“ potvrdil Mičánek z Rousínova.

Nyní je už znovu prázdná a zájemci tak využívají alespoň výdejní okénko. Na přechodnou dobu má Mičánek další práci zajištěnou. „Kamarád pracuje ve stavební firmě. Domluvili jsme se, že jak bude znovu zavřeno, můžu k němu nastoupit na pár týdnů,“ potvrdil.

Se svojí hospodou se přitom připojil k celostátní petici provozovatelů hospod a restaurací „Chcípl pes“. Na rozdíl například od některých jiných provozovatelů otevřený bojkot omezení nevyhlásil. „Protest jinak podporuji v plném rozsahu,“ dodal.

K výzvě Chcípl pes se připojilo aktuálně 609 hospod a osmadevadesát provozovatelů v celé České republice. „Vláda svými kroky ve stylu pokus-omyl nás doslova nahnala do situace, kdy se musíme aktivně bránit. Jde opravdu o doslovné přežití nás podnikatelů, ale i našich zaměstnanců a jejich rodin. Na jaře jsme dodržovali všechna vládní rozhodnutí, ale dneska již nemůžeme zavřít bez jasných kompenzačních balíčků,“ vysvětlili provozovatelé situaci ve společném oficiálním prohlášení.