Hlavní index burzy krátce po otevření spadl až o 22,8 procenta, později se ale jeho ztráty zmírňovaly. Výrazné ztráty utrpěly především bankovní tituly, které tvoří asi pětinu hlavního indexu. Propad o přesně třicetiprocentní denní limity utrpěly největší instituce National Bank of Greece a Piraeus Bank a na tento limit téměř dosáhly i akcie Eurobank a Alpha Bank.

Západoevropské akciové trhy ale vývoj v Aténách ignorovaly. Hodinu před koncem obchodování jejich širší index FTSEurofirst 300 získával 0,7 procenta.

„Vypadá to, že akcie bank mají v úterý ještě kam padat, než se objeví nabídky ke koupi," uvedl podle agentury Reuters nejmenovaný manažer fondu. „Potrvá několik dní, než se trh vyrovná," dodal.

Akciím některých společností se dařilo lépe než širšímu trhu. Počáteční ztráty se podařilo zmírnit například největšímu řeckému telefonnímu operátorovi OTE, jehož akcie nakonec klesly o 12 procent, průmyslovému konglomerátu Mytilineos či výrobci hodinek a šperků Folli Follie. Podle některých analytiků se nefinančním společnostem vede lépe než bankám díky lepším vyhlídkám a nižším rizikům.

Akcie řecké sázkové jedničky OPAP, ve které má podíl český finančník Jiří Šmejc, odepsaly v úvodu obchodování více než 27 procent. Jejich ztráta se ale nakonec zmírnila na 16,9 procenta.

Aténská burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června, a to v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz ze země. Atény se v polovině července dohodly s eurozónou na zahájení rozhovorů o třetím záchranném programu v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč) v případě, že budou schváleny sjednané reformy. Banky se znovu otevřely již 20. července, výběry z účtů ale zůstaly omezeny.

Obchodníci dnes pokles na akciovém trhu očekávali z řady důvodů, zejména kvůli trvajícímu riziku krachu jednání s věřiteli. Pro domácí investory na aténské burze navíc nově platí tvrdá omezení. Ve snaze zabránit nákupům akcií jako prostředku k vyvedení eur ze země oznámily Atény a Evropská centrální banka (ECB), že řečtí investoři k nákupu akcií nesmějí využívat starší vklady v řeckých bankách.

Na trh mohou dopadat i vyhlídky řecké ekonomiky. Evropská komise jí pro letošní rok předpovídá pokles o dvě až čtyři procenta. Dnešní údaje společnosti Markit ukázaly, že aktivita v řeckém zpracovatelském sektoru klesla v červenci na rekordní minimum.