Neobvyklou nemovitost s nádherným kruhovým výhledem koupil v sobotní aukci 47letý Daniel Johnson, pojišťovací poradce ze Sydney. Za věž podle serveru News.com.au zaplatil 1,2 milionu australských dolarů, což je téměř 20 milionů korun.

Johnson prohlásil, že byl z úspěchu v aukci trochu v šoku. „Je fantastické, že jsme koupili sídlo, které patří mezi nejstarší v Austrálii,“ citoval web nového majitele bývalé vodárny postavené v roce 1880.

Přes třicet metrů vysoká věž po svém vzniku 20 let zásobovala oblast vodou, pak sloužila jako zásobárna vody pro případ požárů. Na bydlení byla definitivně zrekonstruována v roce 1972, o rok později ji koupil český emigrant Manfred Stibr se svoji australskou manželkou Beverly.

Nemovitost nejprve využívali jako netradiční chalupu, tedy pro víkendové pobyty. U moře se jim ale zalíbilo natolik, že se po pár letech do vodárny přestěhovali natrvalo.

Manfred a Beverly se oba narodili 21. února 1927. „Můj dědeček byl původně z Československa a svoji kariéru odstartoval jako učitel na základní škole,“ uvedl vnuk Stibrových Ben Ali, který věž prodával. Manfred Stibr do Austrálie emigroval po komunistickém puči v roce 1948, když mu bylo něco přes 20 let. Usadil se na jihu země v Adelaide, kde potkal svou životní lásku Beverly.

Do Austrálie podle Aliho přijel jen s kufrem plným cigaret, které vyhrál v kartách během plavby lodí. „Velice se zajímal o historii a měl skvělý talent pro vaření, hudbu a, jak jsme později objevili, také pro malování. Během penze vytvořil v nejvyšším patře věže nádhernou nástěnnou malbu, na níž ztvárnil svůj života,“ vysvětlil Ali.

Sedmipatrová historická vodárna stojí na pozemku o velikosti 1031 metrů čtverečních jen zhruba 200 metrů od pláže a 15 kilometrů od centra Adelaide. Jsou v ní tři velké ložnice, kuchyň, koupelny, dvě samostatné obytné jednotky a spoustu dalších prostor. Nechybí ani skoro 10 metrů dlouhá nádrž na vodu.