„Pro mnoho berlínských rodin se bude jednat o obrovský rozdíl, když nebudou muset platit za každodenní péči pro své děti,“ uvedla Sandra Scheeresová, senátorka a členka Sociálních demokratů se specializací na vzdělávání, mládež a rodinu.

Jedná se podle ní totiž o první stupeň „školy“, jak uvádí server Deutsche Welle. „Rodiče pocítí značnou úlevu. Zařízení pro péči o děti jsou vzdělávacími institucemi, přičemž vzdělání musí být bezplatné pro všechny,“ dodala rezolutně Scheeresová.

Zdarma nyní budou jesle i pro děti, které ještě nedosáhly věku jednoho roku. Postupné rušení poplatků pro ostatní věkové skupiny, tedy pro ratolesti až do šesti let, zahájili berlínští zástupci už mnohem dříve, konkrétně v roce 2007.

Ministryně pro rodinu, Franzisca Giffeyová, už dříve oznámila, že kvůli nedostatku jeslí i školek hodlá do vystavění mnoha dalších zařízení napumpovat výraznou finanční injekci, údajně až 3,5 miliardy eur (téměř 90 miliard korun). Cílem je během příštích čtyř let co nejvíce nových institucí pro co největší počet dětí. Jejich chod by měl být rovněž bezplatný.

Berlín je podle Deutsche Welle v podobném rozhodnutí „předvojem“, následovat by jej mohly například Brémy nebo Hamburk. V některých spolkových zemích Německa vlády s poplatky dlouhodobě pomáhají, zhruba jedna třetina rodičů nicméně doposud žádné úlevy nedostala.

Například v Porýní-Falcku jsou od roku 2010 zproštěni poplatků rodiče dětí starších dvou let, v Dolním Sasku pak čeká „školková“ docházka kompletní osekání od poplatků příští měsíc.

V jiných částech Německa naopak rodiny měsíčně platí klidně i stovky eur. Největší částky vydávají v tomto směru lidé na severu země v Šlesvicku-Holštýnsku, kde některé školky účtují až devět procent celého příjmu domácnosti. V závěsu za ní je Meklenbursko, kde poplatky činí více než osm procent.