Výstavba dolu ve svahu trvala od poloviny ledna, horníci za směnu prorazili zhruba šest metrů. Chodby, které se dnes protnuly, mají dohromady 1670 metrů. Těžit až k tzv. limitům lze metodou chodbicování zhruba deset let. Odhad je, že se takto podaří získat v první etapě 1,5 milionu tun uhlí.

V tmavé vlhké chodbě pracuje při jedné směně při ražbě šest lidí, celkem se chodbicování účastní zhruba 50 pracovníků. Podmínky jsou podobné jako v klasickém hlubinném dole. Jedna směna trvá 12 hodin a práce je nepřetržitá. "Je to těžká práce, ale jsme rádi, že ji máme," řekl u razicího stroje Michal Máhal.

Metodou chodbicování se těžaři dostanou k uhlí, které se povrchovým způsobem už vytěžit nedá. Povrchový důl má totiž zkosené svahy, v nichž je stejná vrstva uhlí jako ve zbytku dolu. "A je to uhlí kvalitní," podotkl Pavel Lička, ředitel hlubinného dolu Centrum, kde těžba letos končí. Právě z něj se přesouvají někteří lidé do chodeb ČSA.

Technologie je šetrnější k životnímu prostředí. Zatímco však povrchovým způsobem havíři z ČSA vytěží zhruba tři miliony tun uhlí ročně, chodbicováním je to desetina.

Pokračování těžby na ČSA

O pokračování nebo zastavení povrchové těžby na ČSA by měla brzy rozhodnout vláda. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v úterý obhajoval svůj návrh odložit rozhodnutí o pět let. Pokud by se tak stalo, na ČSA přijde o práci asi 1100 lidí. "Nepřemýšlím o tom, co se říká nahoře, tady je důležité dělat, dokud to jde," řekl několik metrů pod zemí Martin Muk, který obsluhuje razicí stroj a havíře dělá přes 30 let.

Ve stávajících limitech lze podle Benešové těžit v ČSA povrchově zhruba do roku 2022. Pokud by se limity zcela prolomily, životnost lomu by se posunula zhruba do roku 2060. Zmizel by však Horní Jiřetín a Černice. Proti prolomení se staví ekologové, obyvatelé Jiřetína a někteří politici. Společné mají všichni to, že chtějí po vládě, aby jasné stanovisko oznámila letos.

Pokud se rozhodnutí odloží, bude pokračovat útlum povrchové těžby. Dnes už na hranách lomu jsou dvě odstavená rypadla, těžba skrývky by skončila podle Benešové koncem roku 2016 a poslední uhlí by horníci vyvezli o zhruba čtyři roky později.