Typickým živnostníkem je obchodník s obratem do milionu korun

Ženy s živnostenským oprávněním podnikají vedle obchodu především v profesních, vědeckých a technických činnostech.

"Analýza ukázala, že mezi ženami a muži v živnostenském podnikání existují mnohem menší rozdíly než v případě vlastnictví obchodních společností. Ženy například vlastní 17 procent obchodních společností, ale podílejí se 33 procenty na aktivně využívaných živnostenských oprávněních," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Obě formy podnikání však mají jeden společný rys

Firmy vlastněné ženami působí na trhu kratší dobu než ty ve vlastnictví mužů. Platí tedy podle ní to, že ženy se do podnikání pustily později a jejich počet se zvyšuje rychleji než počet podnikajících mužů.

Čtvrtina živnostníků (232 000) a třetina živnostnic (141 000) se věnuje obchodu. Ženy se více zabývají také profesními, vědeckými a technickými činnostmi. Jsou předmětem podnikání pětiny živnostnic (91 000 žen), ale pouhé desetiny mužů (91 000).

Ve stavebnictví je pětina živnostníků (203 000), avšak pouze 1 % všech podnikajících žen (5000). Třetí nejčastější oblast podnikání je pro živnostníky a živnostnice společná. Je jí zpracovatelský průmysl, ve kterém podniká 16 % živnostníků (147 000) a 9 % živnostnic (42 000).

Téměř pětina živnostnic a 15 % živnostníků si založilo živnost v posledních pěti letech. Naopak téměř 40 % živností u mužů a třetina živností u žen byla založena před více než 20 lety. Živností starších dvaceti let je tak necelých půl milionu.

Čtěte také:

Jak hostinským zhnusit podnikání. Po EET i zákaz kouření
Prezident Zeman navrhl několik opatření pro podporu podnikání
V síti je vše snazší. I podnikání