"Úspěch v tendru považujeme za ocenění kvality a spolehlivosti našeho skladovacího systému. Zároveň věříme, že dosavadní úspěšná spolupráce se společností EBV se bude prohlubovat," uvedl člen představenstva Čepra Martin Vojtíšek. Čepro dodalo, že nová dohoda neovlivní objem krizových zásob motorových paliv, které společnost uchovává pro potřeby českého státu.

V Německu má Česko nyní uloženou naftu za 1,2 miliardy korun, ke které se nemůže dostat. Nafta je ve skladu zkrachovalé firmy Viktoriagruppe ve městě Krailling. Insolvenční správce firmy v dubnu předběžně popřel všechny pohledávky Česka vůči společnosti. Premiér Bohuslav Sobotka tehdy v reakci uvedl, že ČR se bude o naftu soudit. Lidové noviny ale tuto středu uvedly, že insolvenční správce jedná s českými úřady o kompromisu, který by zamezil dlouholetému soudnímu sporu. Řešení podle listu počítá s tím, že správce povolí Čechům odvézt z německého skladu větší část paliva.

Podle vyjádření Státní správy hmotných rezerv z počátku října má Česká republika zásoby ropy a ropných produktů typu nafty či leteckého petroleje zhruba na 95 dnů, povinných je 90.