Za projektem stojí konsorcium českých, čínských a amerických firem, řekl dnes na konferenci Hospodářské komory ČR o zaměstnanosti generální ředitel státní agentury CzechInvest Miroslav Křížek. Čína má podle něj zájem až o 1000 nových letadel, které se mají v Česku vyrábět.

„Půjde o výrobu zcela nového stroje, který ještě nikde na světě nelétá,“ řekl šéf CzechInvestu. Velkou část kapitálu pro novou výrobu poskytne čínská strana, dodal Křížek. Další informace k typu letadla ani k firmám, které jeho výrobu plánují, ale zatím ředitel CzechInvestu neuvedl. Další podobnosti podle něj firmy a agentura zveřejní při podpisu kontraktu, který se má uskutečnit v lednu.

„Aero Vodochody se tohoto projektu neúčastní,“ řekla specialistka vnějších vztahů firmy Tereza Kryšpínová. Vyjádření dalšího výrobce letecké techniky Aicraft Industries ČTK zjišťuje.

České letecké podniky už mají se spoluprací na výrobních programech zahraničních firem zkušenosti. Například Aero Vodochody spolupracuje s brazilskou firmou Embraer, která je třetím největším výrobcem letadel na světě, na vývoji a výrobě nového vojenského transportního víceúčelového letounu KC-390. Společnost Letov letecká výroba zajišťuje výrobu dveří a mechanismů například pro dopravní letadla Airbus A320 a A380.

Ruské ministerstvo obrany zase zakoupí tři české letouny L-410 v luxusní úpravě v celkové ceně 450 milionů rublů (275 milionů korun) od kunovické společnosti Aircraft Industries. Podle informací zveřejněných v oficiálním registru ruských státních zakázek má být dodávka českých strojů realizována do listopadu příštího roku. Letouny mají být využity pro potřeby vedení ministerstva.

CzechInvest se nedávno stal mimořádným členem Svazu českého leteckého průmyslu. Obě organizace chtějí mimo jiné společnými silami podpořit výrobní kapacity tuzemského leteckého průmyslu.

Čtěte také: Do vzduchu vzlétlo letadlo poháněné pouze vodíkem