Ke zvýšení počtu přenocování přispěli více zahraniční hosté, počet jejich noclehů se zvýšil meziročně o 4,2 procenta. Počet přenocování Čechů stoupl o 0,8 procenta. Průměrná doba pobytu činila tři noci, Češi se ubytovali v průměru na 2,9 noci, cizinci na 3,1 noci.

Počet přenocování cizinců tak rostl meziročně rychleji než jejich počet. „Prodlužování průměrné doby pobytu je poněkud neobvyklé, v posledních letech zaznamenáváme spíše opačný trend. V tomto případě se na rychlejším růstu přenocování jednoznačně projevil rostoucí zájem ruských turistů," uvedl ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Rusové se v Česku v průměru zdrží o dva dny déle než ostatní zahraniční turisté, v první čtvrtletí to bylo 5,1 přenocování. Návštěvníci z Ruska také v Česku stále víc nakupují a jejich výdaje dále rostou. Podle údajů společnosti Global Blue vzrostly v prvním čtvrtletí útraty ruských turistů o 30 procent.

Nejvíce cizinců přijelo z Německa

Počet českých turistů se meziročně zvýšil o 3,4 procenta a zahraničních o tři procenta. Nejvíce cizinců přijelo z Německa, a to 276.000, o 2,7 procenta více než loni. Druhou nejpočetnější skupinou byli Rusové s meziročním zvýšením příjezdů o 13,7 procenta na 170.000.

„Jde o výrazné snížení tempa růstu, když počet Rusů ubytovaných v tuzemských hotelech v prvním čtvrtletí roku 2011 rostl o 38 procent a v roce 2012 o 36 procent," dodal analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

Vzrostly také příjezdy turistů z Číny, Dánska, Švýcarska, USA, Brazílie či Izraele. Pokles zaznamenal ČSÚ především u zemí s problematickou hospodářskou situací, jako jsou Itálie, Španělsko, Portugalsko, ale i Japonsko či Slovinsko.

Ve všech kategoriích hotelů se počet přenocování průměrně zvýšil o 5,3 procenta. Nejvyšší růst přenocování byl v Pardubickém kraji, a to o 19 procent. Následovala Vysočina s nárůstem o 17,8 procenta. Na Vysočině se nejvíce ze všech krajů zvýšil počet nocí zahraničních hostů, a to o 69,4 procenta. Přilákalo je sem Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě.

Největší pokles zájmu turistů vykázal Jihomoravský kraj. Přijelo sem o 8,1 procenta méně hostů.

V lázeňských zařízeních počet přenocování činil 1,1 milionu, meziročně o 11,7 procenta méně. Pokles byl zapříčiněn úbytkem tuzemských hostů o 26,1 procenta. Počet nocí domácích hostů se snižuje osm čtvrtletí v řadě.