„V porovnání s našimi sousedy si Češi mnohem více spoří na důchod. Přestože mezi respondenty našeho průzkumu byli hlavně lidé z nižších příjmových skupin, 42 procent z nich uvedlo, že si šetří na důchod. Využívají přitom jak spořící účty v bankách, tak i stavební spoření a penzijní připojištění a v malé míře i investiční produkty," uvedl mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

V Česku je Provident Financial největším poskytovatelem krátkodobých hotovostních půjček domácnostem.

Zatímco většina účastníků uvedeného průzkumu v ČR, na Slovensku, Maďarsku, Polsku, Rumunsku a Mexiku má bankovní účet (průměr 67 procent, v ČR 76 procent), pojištění domácnosti (38 procent, 32 procent v ČR) a pojištění vozidla (39 procent, v ČR 46 procent), mnohem méně jich má prostředky nebo tendence spořit si do budoucna. Respondenti ve všech těchto zemích se nejvíce obávají toho, že nebudou mít dostatek peněz na běžné životní náklady.

Pojistka pro případ náhlé ztráty příjmů

Naprostá většina z nich nemá zabezpečení pro případ náhlé ztráty příjmů. Nějakou formu komerčního nemocenského či úrazového pojištění nebo pojištění nezaměstnanosti má pouhých 15 procent lidí. Nejhůře jsou na tom podle průzkumu Maďaři i v případě pojištění ztráty příjmů z důvodu nemoci, úrazu či ztráty zaměstnání, které tam má 11 procent dotázaných. Na možné horší časy naopak nejvíc myslí Slováci, kde se pro takové případy pojistilo 31 procent respondentů průzkumu.

Češi mají více našetřeno v hotovosti, částky však nejsou nijak vysoké. Na 42 procent z lidí, kteří se účastnili průzkumu, disponuje nejvýše 15.000 korunami. Dalších pět procent si naspořilo 30.000 Kč a jen čtyřem procentům lidí se podařilo našetřit více. Na 43 procent dotázaných nešetří vůbec a zbytek si není jist přesnou částkou. Na Slovensku nemá vůbec žádné úspory 48 procent, v Polsku 50 procent, v Rumunsku 65 procent a v Maďarsku 76 procent respondentů.