„V Česku již existují tisíce klientů, kteří si měsíčně pravidelně spoří tisíce korun do zlata. Za poslední čtyři roky počet investorů do zlata narostl o téměř tři sta procent a zaznamenali jsme obrovský nárůst především drobných střadatelů," uvedl ředitel Swiss Gold Václav Kuna. „Zájem o investiční kovy z pohledu posledních pěti let dramaticky narostl," potvrdil generální ředitel Safiny Tomáš Plachý.

Safina zatím letos prodala přes 600 kilogramů investičního zlata, což v dnešních hodnotách představuje 650 milionů korun, uvedl Plachý. Podle údajů jeho společnosti se celkem v Česku za prvních deset měsíců roku prodalo 2500 až 3000 kilogramů investičního zlata.

Zlato a inflace

Podle Kuny nahrává zájmu o zlato také pokračující hospodářské oslabení a tlak na růst cen. „Zlato je vůči inflačním vlivům imunní, jeho cena naopak v dobách finanční krize znatelně stoupá. V poslední dekádě rostla cena zlata průměrně o 20,32 procenta ročně, za posledních pět let dokonce v průměru o 24,17 procenta ročně," uvedl ředitel Swiss Gold.

Plachý podotkl, že investiční zlato se dobře prodává právě nyní. „Do určité míry to může být faktorem Vánoc, kde to může být vhodný dárek. Také to může být snahou o uplatnění volných peněžních prostředků na konci roku. A za třetí je to dáno světovými makroekonomickými informacemi, ať už je to takzvaný finanční útes ve Spojených státech nebo jsou to rekordně nízké úrokové sazby centrálních bank," řekl šéf Safiny.

Zájem je podle Plachého také o investice do dalších drahých kovů a například investičního stříbra prodala Safina hmotnostně více než zlata. „Investiční stříbro je ale výrazně levnější než zlato, takže zlato hraje absolutní prim z hlediska finančního objemu," uvedl Plachý. Menší zastoupení ostatních investičních kovů je podle něj dáno tím, že investiční zlato jako jediné není ze zákona zatíženo daní z přidané hodnoty.