Z hlediska struktury cloudových služeb ve střední Evropě nejvíce převládají služby privátního cloudu, kdy je cloudová infrastruktura spravována výhradně pro jednotlivou organizaci. Tuto formu preferuje 53 % firem, veřejné cloudy využívá 19 % podniků a zbytek volí kombinaci obou, tzv. hybridní cloudy.

V cloudování je Česko vysoko nad průměrem

"České firmy ve srovnání se středoevropskou konkurencí z průzkumu vycházejí jako nadstandardní uživatelé služeb hybridního a soukromého cloudu, které využívá 36 %, respektive 23 % firem, což je zejména u hybridního cloudu významně více než je středoevropský průměr," uvedl obchodní manažer Intelu pro Českou a Slovenskou republiku Petr Ulvr.

Hybridní prostředí se bude podle obchodního ředitele Českých Radiokomunikací Petra Sichrovského uplatňovat stále více. "Existují případy, pro které jsou služby veřejného cloudu, ať už díky operační flexibilitě nebo cenovým podmínkám, více než vhodné. Na druhou stranu stejně tak nemůžeme očekávat, že by například kritické systémy bank a pojišťoven takové služby využívaly," podotkl.

Průzkum společnosti Intel se uskutečnil mezi 250 firmami v České republice, Maďarsku, Polsku a v Rumunsku při příležitosti uvedení další generace procesorů Intel Xeon E7.

Loňský průzkum Českých Radiokomunikací zjistil, že cloud využívá více než 40 % z oslovených společností v ČR a dalších 21 % o přechodu do cloudu uvažuje.