Majitelé z daňových rájů kontrolovali ke konci června 3,3 procenta českých společností. Do jejich základního kapitálu investovali 411,1 miliard korun, což je 16 procent celkového základního kapitálu českých firem. Vlastníka v daňovém ráji mají nejčastěji společnosti podnikající v oblasti nemovitostí nebo obchodu.

„Pokračující trend využívání zahraničních společností v rámci podnikatelských aktivit není překvapením, a to mimo jiné z důvodu zákazu anonymních akcií v Česku," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Anonymní akcie

Akciové společnosti od ledna nemohou vydávat listinné akcie na majitele, tzv. anonymní akcie. Do konce června měli akcionáři uvést své vlastnické vztahy do souladu se zákonem. Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, fyzicky uschovat u banky nebo transformovat na listinné akcie na jméno. Ke konci června ale v mělo v Česku anonymní akcie stále 11.254 firem, což je asi 44 procent akciových společností.

Nejvíce nových firem, konkrétně 67, se v prvních šesti měsících roku registrovalo na Seychelách. Na Kypru se zapsalo 53 společností, na Marshallových ostrovech 28, v Panamě 17 a v Belize 11. Naopak 94 firem odešlo z Holandska, přesto jich tam stále zůstává 4274, tedy téměř třetina.

Statistiky Bisnode však představují jen špičku ledovce. Skutečný počet společností a podnikatelů využívající daňové ráje je několikanásobně vyšší, upozornila již dříve Štěpánová. Bisnode totiž sleduje jen přímou vazbu mezi českou a zahraniční společností. Pokud tedy podnikatel při vytváření zahraničních struktur jako mezičlánek použije ještě další společnost, například v oblíbeném Londýně, ve statistikách se neobjeví.