Až tři tisíce tun zeleniny ročně by mělo v budoucnu vyrůst v moderních sklenících, které vznikají na okraji Dolní Lutyně v lokalitě Bezdínek na dohled od dětmarovické elektrárny.

Skleníky pro rajčata a okurky, pěstované hydroponním způsobem a určené převážně pro tuzemský trh, zde bude na ploše 11 hektarů provozovat hulínská společnost NWT, která má s podobným pěstováním bohaté zkušenosti. Podle zástupce společnosti Jiřího Stodůlky by chtěla Farma Bezdínek stihnout první sklizeň ještě před letošními Vánocemi.

Pěstitelé rajčat na Litovelsku si zoufají. Úrodu jim letos likviduje cizokrajný škůdce - motýl makadlovka,Tuta Absoluta.
Tuta absoluta! Máme po rajčatech, zlobí se pěstitelé a ukazují na obří skleníky

„První etapa stavby, skleníky o rozloze 5,2 hektaru, bude dokončena na podzim a práci nabídne přibližně 60 lidem. Ve druhé fázi, dokončené v létě 2019, by měl být počet zaměstnanců dvojnásobný. Naším cílem je zaměstnat dlouhodobě především lidi z okolí. K dnešnímu dni máme již 40 místních pracovníků, kteří pomáhají v rámci přípravných prací před výsadbou,“ informoval Stodůlka.

Moderní skleníky o rozloze 11 hektarů „rostou“ v blízkosti dětmarovické elektrárny.Zdroj: archiv NWTModerní skleníky o rozloze 11 hektarů „rostou“ v blízkosti dětmarovické elektrárny.Autor: archiv NWT

Světelnému smogu zabrání clony

Vzhledem k tomu, že zdejší produkce zeleniny bude celoroční, bude firma od konce září do konce března ve sklenících využívat jako doplněk ke slunečnímu svitu pěstební světla. Přirozené sluneční světlo by totiž v tomto období k plnému dozrání zeleniny nestačilo. Podle Stodůlky však světelné znečištění nehrozí.

„Světla budeme zapínat kolem půlnoci a zhasínat při západu slunce, rostliny si totiž, stejně jako lidé, potřebují každý den odpočinout. Skleníky však budou mít od počátku vertikální i horizontální clony proti světelnému znečištění, které budou přes noc vždy zatažené,“ doplnil zástupce firmy s tím, že kdo by chtěl mít představu o tom, jak clony fungují v praxi a kolik světla v noci ze skleníku vychází, je srdečně zván do slovenských Kameničan, kde už podobnou farmu společnost NWT provozuje.

Ilustrační foto
S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Zelenina z „první ruky“

V areálu farmy plánuje firma vytvořit také prodejnu zeleniny a tzv. demo centrum, v rámci kterého bude zájemcům vysvětlovat vše kolem pěstování zeleniny v moderních sklenících. Součástí bude i speciální demo skleník pro návštěvníky, kde bude firma na ukázku pěstovat různé druhy a odrůdy rajčat.

„Máme zkušenost, že lidé z okolí skleníků mají zájem nakupovat zeleninu přímo z farmy, a to zejména kvůli čerstvosti. Plánujeme proto spolu s demo centrem postavit v areálu také prodejnu pro přímý prodej „ze dvora“,“ uvedl na závěr Stodůlka.

Hledání zaměstnání. Ilustrační foto.
(Ne)zaměstnanost na Karvinsku trhá rekordy
Ranní kontroly rybníků a přístrojů na okysličení vody jsou nyní každodenní starostí rybářů v kraji, na snímku kontroluje chovné rybníky předseda karvinské místní organizace Českého rybářského svazu Roman Martinek.
Sucho ohrožuje tuny živých ryb, z vody se ztrácí kyslík