„Děláme hlavně na zakázku, dle konkrétního přání zákazníka. Jsme mu samozřejmě k dispozici s radou či našimi zkušenostmi a nápady. Popřípadě poradíme trendy, které nyní takzvaně letí nebo zapojím svou kreativitu. Hlavně mě ta práce baví, což je velmi důležité,“ říká v sokolovském květinářství Pampeliška jeho majitelka Milena Ficlová Slabochová.

I když ten hlavní dušičkový nápor vypukne až příští týden, mnozí lidé vyrazili na přerovský hřbitov už o víkendu
Všechno podražilo. Lidé šetří na Dušičkách i pohřbech, hledají levnější řešení

Během našeho povídání právě pracuje na dušičkové výzdobě jednoho z jejich výrobků a práce ji od ruky. „V těchto dnech je frmol. Je to ale každý rok před Dušičkami stejné. Mezi pestrobarevnými věnci, kde ovšem hraje prim přírodní zeleň, můžete u nás narazit i na klasické dušičkové výzdoby na které jsme byli zvyklí z dřívějších let. Žádají si je zejména starší lidé,“ konstatuje květinářka.

Rozmanité jsou i ceny. „Někomu stačí výzdoba od 150 korun za malé věnečky, jiný chce dražší. U těch nejdražších přání se cena může vyšplhat až na dva tisíce. Každému se snažíme vyjít vstříc. Záleží na velikosti a materiálu. Každý si vybere podle svých představ a možností. Škálu sortimentu máme velikou. Ceny se snažíme držet dole, jsme lidové květinářství,“ říká Slabochová.

V dušičkové výzdobě letí barevné a živé trendy. Pochmurné věnce jsou na ústupuV dušičkové výzdobě letí barevné a živé trendy. Pochmurné věnce jsou na ústupuZdroj: Deník/Roman Cichocki

V prodejně moc živých věnců na Dušičky nenajdete. Je jich tu pár, zbytek jde přímo na zakázku. Lidé chtějí čerstvé a svěží a tak se dělají právě zhruba týden před Památkou zesnulých.

I mezi zákazníky všech květinářství je vidět, že jsou lidé šetrnější než dřív.

Podívejte se na ceny dušičkového zboží:

Dušičkové období. Ilustrační snímek
PŘEHLEDNĚ: Slevy na dušičkové zboží jsou menší. Zdražily hlavně svíčky

„V drtivé většině jsou přáním aranže ze živého chvojí s květinami. Ty se spolu s dalšími živými doplňky vpichují do květináčů. Lidé, kteří chtějí ušetřit, si zase objednávají aranž z umělých květin tak, aby jim vydržela až do jara. O Vánocích zajdou na hřbitov a přidají tam například vánoční kouli,“ říká Slabochová.

Oblíbení andělíčci

K pestré a barevné výzdobě lidé také poslední roky kupují anděly různých tvarů a velikostí. „Andělíčci hodně letí, lidé je rádi berou. Dříve byli vidět andělé na hřbitovech jen ti od kameníků. Dnes si u mě zákazníci berou i sošky bílých andělů a zdobí jimi hroby či urnové háje,“ uzavírá Slabochová.