Transakce podle informací deníku E15 zahrnuje 120 000 metrů čtverečních průmyslových ploch. Contera zůstane v areálech jako správce. „Je to jedna z největších realitních transakcí průmyslových nemovitostí na českém trhu. Současně je to první ryze český industriální developer, který přitáhl americký kapitál,“ řekl E15 Ferdinand Hlobil, partner v poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která se na obchodu podílela.

Obě firmy spolu již plánují první developerský projekt. V Ostravě-Hrušově postaví na 35 hektarech novou průmyslovou zónu, která poskytne 140 000 metrů čtverečních skladů a výrobních hal přímo u dálnice D1. Investice převýší dvě miliardy korun. „Věříme, že se nám podaří vybudovat úspěšné dlouhodobé partnerství, a doufáme, že se nám díky vyhledávání nových projektů a realizaci řady zajímavých příležitostí postupně podaří investovat výrazně více kapitálu,“ uvedl Michiel Celis z TPG.

Mezi nájemce v logistických parcích Contery, která vznikla v roce 2009, patří nábytkářský řetězec IKEA, dodavatel automobilek Magna Automotive, e-shop s oblečením Zoot nebo velkoobchod s reklamním textilem Adler.

700 PRACOVNÍCH MÍST

TPG Capital patří mezi významné globální hráče v oblasti privátního kapitálu. Jen realitní část firmy má pod sebou aktiva téměř za 11 miliard dolarů (asi 250 miliard korun). V Česku skupina spoluvlastnila už jiného stavitele a investora do logistických a průmyslových hal P3. V roce 2016 jednoho z největších tuzemských majitelů skladů prodala singapurskému fondu GIC za zhruba 2, 4 miliardy eur (61,6 miliardy korun).

Pozemky o rozloze 35 hektarů, na nichž průmyslová zóna vznikne, prodala Ostrava Conteře na přelomu září a října za více než 255 milionů korun, rozhodnutí posvětili na svém posledním předvolebním zasedání ostravští zastupitelé. Zóna pro lehký průmysl zde má vzniknout v pěti etapách, a to i s technickou infrastrukturou a dopravním napojením. Vzniknout zde má přes 700 nových pracovních míst. Celé území má být zastavěno do roku 2025.