„Uvědomujeme si význam huti pro Ostravsko i celou republiku a chceme výrobu oceli zde nadále rozvíjet a investovat do ní,“ uvedl k dohodě Jon Bolton, generální ředitel Liberty Steel Continental Europe.

Ilustrační foto
Ministerstvo povolilo vypouštět více rtuti. Aktivisté žádají zastavení výjimek

„Jednání nebyla jednoduchá, ale s výsledkem jsem spokojený. Věřím, že dohoda zajistí ostravské huti budoucnost,“ zhodnotil dohodu Petr Slanina, předseda základní organizace OS KOVO Liberty Česká republika.

Zachování zaměstnanosti

Podle mluvčí huti Barbory Černé Dvořákové dohoda stanovuje minimální roční produkci a nový vlastník huti se v ní také zavazuje k zachování zaměstnanosti a pracovních i sociálních standardů pro všechny pracovníky huti.

„Součástí dohody je i závazek k intenzivnímu jednání o koupi energetického podniku TAMEH Czech, který huti dodává veškeré energie potřebné k výrobě oceli a který zůstal majetkem společného podniku mezi původním majitelem huti, skupinou ArcelorMittal, a polským energetickým holdingem Tauron,“ upřesnila mluvčí.

Liberty Ostrava v současnosti vyrábí ročně 2,2 milionu tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví, strojírenství, i s dceřinými společnostmi má 6,3 tisíce zaměstnanců. Průměrný měsíční výdělek v roce 2018 činil 39,2 tisíce korun.

Ilustrační foto.
Nezaměstnanost klesá, počet volných míst dosahuje rekordní úrovně