Nehledě na počet míst oslovené státní mateřinky shodně sdělují: o šanci dítě umístit rozhoduje počet přihlášených. Ten se podle mateřinek už nejméně tři roky drží na mezní hranici jejich kapacitních možností.

S větším či menším nedostatkem míst v mateřinkách se potýkají snad všechny městské části. Neznamená to však, že se problém neřeší například radnice Prahy 9 za pět měsíců na Základní škole Na Balabence přestavěla tělocvičnu na mateřinku pro dvaapadesát předškoláků. Další jiné městské části hlásí poměrně slušné šance na úspěch. Zcela zásadní podmínkou ovšem je mít v místě žádosti trvalé bydliště. „Přijímací řízení bude ve dnech 12. a 13.března a opět lze předpokládat, že bude vyhověno všem dětem s bydlištěm v Praze 1. Také lze z vývoje minulého roku počítat s tím, že budeme moci umisťovat i několik děti z jiných městských částí," informuje Veronika Blažková, mluvčí radnice Prahy 1.

Podle mluvčí celkem bude moci být přijato zhruba 140 dětí. Samozřejmě je tu další možnost soukromé školky nebo přímo mateřská centra. Zásadní rozdíl mezi obecní školkou a soukromou je zřejmý v druhém případě si rodič musí připravit několikanásobně větší výdaje za služby.

Výstavba nové školky

Na nárůst počtu předškolních dětí v posledních letech reagovala například radnice Prahy 3 a to přijetím záměru vybudování nové školky. Tato městská část totiž vlastní omezené množství volných pozemků, a tak bylo podle radnice jako nejvhodnější řešení vybráno umístění nové mateřské školky na pozemku v areálu Základní školy V Zahrádkách. Školka prý bude čtyřtřídní s maximální kapacitou 112 dětí, fungovat začne od roku 2015. Radnice ústy svého vedení říká, že naposledy rozšířila kapacitu míst v mateřinkách loni v září, kdy byly v budově základní školy Chmelnice otevřeny dvě nové třídy mateřské školy a přibylo tak 56 míst především pro tříleté děti.

„Z hlediska investic jde o výhodné řešení, protože není tak nákladné jako výstavba zcela nových mateřských škol. V případě že poptávka po tomto druhu služeb poklesne, dají se navíc takové školky znovu rychle a poměrně levně přestavět pro potřeby základního vzdělávání, kterému původně sloužily," popsala výhody postupu zástupkyně starostky Miroslava Oubrechtová. .

„Jsem moc ráda, že dlouhodobě uspokojujeme požadavky rodičů tříletých dětí na jejich umístění do mateřských škol," potvrzuje i starostka Vladislava Hujová. Dodává, že rodiče předškoláků z Prahy 3 mají oproti některým jiným obvodům výhodu. „Míst ve školkách pro děti, které dosáhly tří let, má třetí městská část dostatek," uzavřela Hujová.

30 volných míst

Praha 4 je dosud vůbec největší pražský obvod, kde by se problém s umístěním dětí do školky daly logicky očekávat. „Problém může nastat v případě, že rodiče chtějí umístit své dítě v konkrétní školce, nebo v dosahu svého bydliště. Takové žádosti nelze vždy vyhovět, ale vždy rodičům nabízíme alternativu," uvedla Ivana Staňková, zástupkyně starosty pro školství. Podle Staňkové v září loňského roku měla „čtyřka" v mateřských školách 30 volných míst, které ale bezúspěšně nabízela neuspokojeným rodičům dětí, které dosáhly k 1. 9. 2013 věku 3 let. Důvodem byla podle rodičů vzdálenost od jejich bydliště.

„Rodiče, kteří chtějí umístit své dítě, a dosáhlo k 1. 9. daného školního roku věku 3 let, do mateřské školy na celém území naší městské části, mají tuto možnost kdykoli, i v průběhu celého roku," doplnila místostarostka Staňková.

Radost by mohli mít rodiče i v osmé městské části. „Za posledních zhruba šest let se počet dětí v námi zřízených mateřinkách zvýšil z 2. 300 na více jak 3.050, za stejnou dobu přibylo více jak dvacet nových tříd. Celkem školky zřízené radnicí osmého obvodu nabízejí 116 tříd, což je nejvíce za posledních 20 let," vypočetl starosta Jiří Janků s tím, že děti během tří let věku mohou zahájit docházku na všech školkách v obvodu Prahy 8.

Velmi slibně například vypadá šance na umístění i v odlehlejší městské části v Praze Letňanech. Tamní státní mateřinky ve školním roce 2013/2014 disponují celkem 561 místy. Velkou předností těchto mateřinek je, že jsou snad nejlevnější v metropoli, kdy se školné pohybuje od 200 do 400 Kč za měsíc. Školné ale zřejmě dozná jistých změn podle radnice dojde k navýšení úplaty za předškolní vzdělávání z důvodu zvýšení neinvestičních výdajů na jedno dítě v uplynulém kalendářním roce.

Ceníky školného mateřinek

Soukromé subjekty

- Dětské centrum Pštrossova,

Praha 1 …14.900/měsíc

- Sdružení dětí Veverka,

Praha 3…11.090/měsíc

- Školička Tygřík,

Praha 4 Háje…10.000/měsíc

Státní mateřské školky

- MŠ Revoluční, Praha 1…750 Kč

- MŠ Sudoměřická,Praha3…780 Kč

- MŠ V Zápolí, Praha 4… 750 Kč

- MŠ Na Pěšinách, Prah 8… 760 Kč

Anketa: Chcete dát dítě do školky?

Kristýna Hájková, Praha 5

Za rok to budu řešit, chci po mateřské dovolené do práce. Jedno dítě už ve školce mám a u nás na „pětce" šance umístění je slušná. Na soukromou školku prostě peníze nemám.

Veronika Vokolková, Praha 2

Dcerce jsou zatím dva roky, ale samozřejmě že o mateřské školce uvažuji. Jen doufám, že to tady na Vinohradech nebude příliš velký problém a štěstí mít budu.

Andrea Kerkhoff, Praha 2

Právě se chystáme k zápisu a doufám, že svou dcerku do školky umístím. Jsem si vědoma toho, že sehnat školku není jednoduché. Volila bych pak i tu soukromou.