Nejspíš se antibiotika do medu dostala z příměsi zahraničního medu. Medy ale nesly označení, že jde o český med. „V tomto případě inspektoři objevili chloramfenikol, streptomycin, sulfonamidy a nitrofurany," dodal Jurečka. Stát už odebírá těmto medům značky kvality.

Podle šéfa SZPI Martina Klanici je problematických šarží medu více, výsledky u nich ale nejsou ještě potvrzené.

Inkriminované šarže byly o hmotnostech 900 gramů, Dědečkův med měl minimální dobu trvanlivosti do 11. srpna 2018, druhá šarže do 21. srpna 2018.

Antibiotika objevila i Státní veterinární správa v medech, které se daly koupit v řetězcích COOP, Globus a Kaufland. Šlo o výrobky s označením Dědečkův med a Med květový lesní, také od Včelpa.

Včelpo vlastní Český svaz včelařů, který ministerstvo podporuje dotacemi. O jejich krácení podle Jurečky nepřemýšlí. Například letos dostali včelaři jenom na podporu více než 64,5 milionu korun, polovinu z národního rozpočtu.

Problémy s medy mělo Včelpo i dříve, inspekce v nich objevila nejspíš zahraniční pylová zrna. Firma trvala na českém původu potraviny.

Český svaz včelařů nyní čeká sjezd, kde se bude problematika řešit. Snaží se také zjistit, kteří dodavatelé mu med s antibiotiky poskytli. „Do úplného vyšetření došlo ke zmrazení veškeré spolupráce s dodavateli dotčených medů," uvedl svaz na svých webových stránkách.

Kontroly medů

Rok Počet odebraných vzorků Počet nevyhovujících
2012 382 11
2013 268 18
2014 315 22
2015 365 12