Deník zjistil, že společnost svůj záměr oznámila úřadům v rámci posuzování vlivů na životní prostředí a získala první souhlasy.

„V tomto projektu jsme ve stavu, kdy se jedná o takzvanou přípravnou fázi,“ sdělil Deníku šéf marketingu CTP Invest Július Hájek.

Výrobní hala s plánovanou kapacitou 2500 tun výlisků ročně má zabrat plochu dvou velkých fotbalových hřišť a podle záměru by mohla zaměstnat až 1020 lidí, z toho osm set ve třísměnném provozu. Zájem bude hlavně o dělnické profese. Nábor začne ve fázi výstavby, tedy zřejmě na podzim 2018. Výrobu firma plánuje od léta 2019.

Radnice zatím nemá k záměru námitek. „Je v souladu s územním plánem města,“ informovala vedoucí městského odboru rozvoje a dotací Iva Mazurová. Podle odborníků, kteří úřadům záměr popsali, výroba nebude pro lidi a okolní krajinu rizikem. „Nelze očekávat významné vlivy na životní prostředí a ani vlivy na veřejné zdraví,“ píše se v dokumentaci. Necelý kilometr od pozemku jsou městská část Vtelno a panelákové sídliště Výsluní.

CTP Developerská skupina se sídlem v Nizozemsku, která přes své pobočky vlastní průmyslové zóny a komerční objetky ve střední a východní Evropě.

Podle krajského úřadu nová výroba výrazně neovlivní ani evropsky významné přírodní lokality a ptačí oblasti. Nejbližší, Kopistská výsypka, kde žijí chráněný čolek velký a kuňka ohnivá, leží přes pět kilometrů daleko. Záměr bude ještě posuzovat stavební úřad, až přijde řada na územní rozhodnutí a stavební povolení.

Velebudice jsou centrem lehkého průmyslu, technického vzdělávání a služeb. „Tuto lokalitu jsme si vybrali, protože nejvíce vyhovuje našim potřebám. Mezi ně patří i dobrá dostupnost odpovídající pracovní síly,“ uvedl Hájek.

V továrně se mají vyrábět například části vzduchových tlumičů, interiérové prvky, díly pohonného systému, ovládání oken a vstřikování. Kromě parkoviště firma počítá i s přístřeškem pro kola zaměstnanců.

Další investice

Primátor Jan Paparega v úterý oznámil, že v městské průmyslové zóně Joseph u Havraně firmy proinvestovaly už sedm miliard korun a vytvořili 1 200 pracovních míst. „Máme uzavřené smlouvy se čtyřmi dalšími společnostmi a dál úspěšně jednáme s několika významnými zahraničními investory,“ informoval Paparega.

Průmyslové zóny v Mostě
Zóny Joseph a Pod Lajsníkem vybudovalo město Most. Největší, Joseph, má 190 hektarů a vznikl s pomocí státu. V zóně působí pět investorů: Nemak Czech Republic, Starcam, RAI Most, AFSI Europe a Yankee Candle.

Čtyři noví smluvní partneři, vyrábějící díly pro auta, akumulátorové články a kuchyňské dřezy, chtějí v Josephu utratit 2,5 miliard korun a vytvořit přes 200 pracovních míst.

Plán rozšířit svůj závod v mostecké zóně Pod Lajsníkem ohlásila společnost ROS Czech, výrobce plastových dílů do aut. Produkci hodlá do deseti let zvýšit až na dvojnásobek instalací nových výrobních linek do současné haly na okraji města, kde zaměstnává přes 150 lidí. Do roku 2022 jich má být 220. "Výroba bude třísměnná, bez víkendů," uvádí se ve veřejné databázi úřady posuzovaných investorských záměrů (EIA).