Mimo běžné náklady na nájem, energie a jídlo utratí senioři podle svých potomků měsíčně nejčastěji tisíc až dva tisíce korun na osobu. Většině z nich však důchod neumožňuje větší seberealizaci ve smyslu celoživotního vzdělávání a koníčků, na které během pracovního života neměli čas. Rádi se také věnují péči o dům a zahradu. 

„Většina seniorů vlastní debetní nebo kreditní kartu (70 procent), kterou používají i k nákupu v internetových obchodech (27 procent). Zatímco téměř třetina používá platební kartu i k nákupu online, o něco menší procento skrze ní platí pouze v kamenných obchodech (24 procent). Někteří senioři pak upřednostňují tradiční platbu v hotovosti a kartu používají pouze na výběr z bankomatu (19 procent),“ informuje o výsledcích průzkumu Tomáš Kučera, jednatel společnosti Rondo Data.

Chtějí se bavit

Člověk je tvor společenský, dlouhodobá samota mu neprospívá. O to více to platí ve stáří. „Průzkum Rondo Data ukázal, že většina rodičů a prarodičů seniorského věku nepotřebuje asistenci ani péči (88 procent). Z toho je 41 procent seniorů naprosto soběstačných, 24 procent potřebuje pouze občasnou pomoc, například s úklidem nebo vařením. Podobné procento seniorů pak spíše pomáhá svým potomkům, než naopak (23 procent),“ říká Dominika Uhrová ze společnosti Doro.

Více než třetina seniorských rodičů a prarodičů ráda chodí na společenské akce (34 procent). Většina sice vůbec nesportuje (47 procent), ale snaží se pravidelně chodit na vycházky (32 procent), nebo jezdit na kole (sedm procent). Svůj volný čas nejčastěji tráví péčí o dům a zahradu (45 procent), nebo se věnují svým zájmům a koníčkům (17 procent).

Zcela novým aktivitám se ale podle odpovědí svých potomků většina z nich nevěnuje, důchod jim v tomto ohledu nepřinesl možnost větší seberealizace (64 procent). Zbylé procento lidí v důchodu realizuje koníčky, na které dříve neměli čas (26 procent), studuje (čtyři procenta), častěji sportuje (tři procenta), nebo se zapojilo do různých spolků a neziskových skupin (tři procenta).

Dva tisíce, víc nemají

Podle většiny respondentů (22 procent) utratí jejich rodiče a prarodiče v seniorském věku jeden až dva tisíce korun měsíčně na osobu, jedná se o útratu mimo běžné náklady jako nájem, energie a jídlo. Menší část v průzkumu uvedla částku do tří tisíc korun (18 procent) a stejné procentuální zastoupení vybralo útratu mezi pěti sty až tisíci korunami. Více než pět tisíc korun měsíčně utratí podle svých potomků 14 procent seniorů.

Průzkum na vzorku 1800 respondentů realizovala společnost Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu.