Prostějovský Oděvní podnik (OP), který je od května v konkurzu, ukončí v závěru srpna poslední sériovou výrobu. Firma pak bude vyrábět jen takzvané měřenky, tedy oblečení na míru. Kvůli ukončení sériové výroby přijde o práci téměř 80 lidí, počet pracovníků podniku tak klesne na zhruba 350, řekla dnes ČTK předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Helena Vyroubalová. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, zaměstnával až 10.000 lidí.

O dalším postupu rozhodnou věřitelé

„Pracovníci sériové výroby, kteří odejdou na konci srpna, dostali výpověď 23. června. Od té doby dále dostalo výpověď devět zaměstnanců brněnské firemní prodejny a tři pracovníci od nás ze skladu. O jiném propouštění se nehovořilo. Zakázky na výrobu měřenek zatím máme,“ uvedla Vyroubalová.
O dalším postupu v případě konkurzu OP rozhodnou jeho věřitelé, kterým podnik dluží asi 1,6 miliardy korun. Podle návrhu soudce brněnského krajského soudu Jana Kozáka, který má kauzu na starosti, by se měli sejít 10. září. Na schůzi věřitelé možná budou opět volit věřitelský výbor.

Do něj sice už dříve sama sebe zvolila Česká spořitelna (ČS), který je největším věřitelem OP, soudce Kozák ale volbu ČS a celého výboru nepotvrdil kvůli údajnému propojení spořitelny s managementem OP. Spořitelna se proti tomu odvolala, olomoucký vrchní soud ve věci zatím nerozhodl.

ČS podala odvolání také proti způsobu prohlášení konkurzu. Podle ní byl brněnský krajský soud při jeho vyhlášení nesprávně obsazen. Vrchní soud ale odvolání zamítl, konkurz tedy platí. Spořitelna dále už dříve podala námitku proti podjatosti soudce Kozáka, i ji odvolací soud odmítl.

Konkurz ještě potrvá

„Konkurz potrvá podle mého odhadu ještě několik měsíců. Neřekl bych ale, že by jeho konec byl v nedohlednu. Konkurz byl potvrzen, začaly proto přípravné práce k prodeji majetku dlužníka. Vizí soudu je uskutečnit prodej do konce letošního roku. Zda se to podaří, to se uvidí,“ řekl ČTK soudce Kozák.

Prostějovská firma zaměstnávala v dobách, kdy provozovala své pobočné závody, téměř 10.000 lidí. Firmu museli opustit pracovníci poboček v Příkazích, Konici, Brodku u Konice, Ostravě, Ivanovicích na Hané, Uherském Hradišti, Uherském Ostrohu, Olomouci, Lošticích či Jeseníku, které společnost uzavřela. Propouštění se nevyhnulo ani zaměstnanců mateřského závodu v Prostějově, ve kterém kdysi pracovalo až 5000 lidí.