Ekologické organizace před zahájením konference shrnuly, co by podle nich vedlo k tomu, že budeme dýchat čistší vzduch. Je to likvidace starých kotlů a kamen na uhlí, vyšší poplatky pro velké znečišťovatele a závazný plán odstavování uhelných elektráren.
Místo pro konání konference bylo vybráno vhodně. Ostravsko patří k regionům s nejhůř znečištěným ovzduším v celé Evropě. Roční zákonný limit 35 dnů, během nichž koncentrace poletavého prachu smí překročit hodnotu 50 mikrogramů na metr krychlový, byl letos v Ostravě vyčerpán již 14. února.
„Znečištění ovzduší je nejvýraznějším zdravotním faktorem životního prostředí jak pro obyvatele Evropy, tak pro občany České republiky. Dochází jím k předčasným úmrtím zejména na nemoci srdce a cév, jako jsou infarkty myokardu nebo mozkové mrtvice. Zároveň zvyšuje počet dýchacích onemocnění včetně rakoviny plic. Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí zemřelo v roce 2013 předčasně dvanáct tisíc obyvatel České republiky kvůli znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi. Nové výzkumy ukazují také negativní vliv znečištěného ovzduší například na imunitní nebo nervový systém," říká expert z Centra pro životní prostředí a zdraví Miroslav Šuta.
Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) zemřelo v roce 2013 předčasně dvanáct tisíc obyvatel Česka kvůli znečištění ovzduší jemnými prachovými částicemi, což je víc než počet obětí autonehod.
Ministerstvo životního prostředí sice v roce 2016 po několika letech příprav schválilo regionální Programy zlepšování kvality ovzduší, které jsou však jen velmi obecné a postrádají konkrétní kontrolovatelné cíle.
Podle dostupných informací ani jejich naplnění nepostačuje v nejvíce postižených oblastech k dosažení platných limitů znečištění. Ty jsou navíc významně vyšší než hodnoty vhodné pro ochranu lidského zdraví stanovené Světovou zdravotnickou organizací. Proto obyvatelé Ostravy, Prahy, Brna a Ústeckého kraje podali na MŽP žaloby, ve kterých se domáhají zrušení nekvalitních programů a jejich nahrazení lepšími.
"Na Ostravsku je průmysl významným znečišťovatelem, ač v poslední dekádě udělal pro snížení emisí hodně. Za klíčové kroky do budoucna považujeme ukončit provoz poslední koksovny v městské zástavbě a nedovolit další koncentraci znečišťujícího průmyslu v regionu. U lokálních topenišť vnímáme jako problém možnost si pololegálně koupit uhelné kaly a topit s nimi. Potřebná je dotace na plyn pro rodinné domy v postižených oblastech a tlak našich politiků na Polsko," vysvětluje předseda správní rady Čistého nebe Jan Kozina.
Hlavní příčinou znečištění ovzduší zůstává v České republice i v Evropské unii závislost na fosilních palivech. Nejvýznamnějším zdrojem znečištění jemnými prachovými částicemi je u nás individuální vytápění pevnými palivy v nevyhovujících kotlích. Na druhém místě je automobilová doprava. Významným zdrojem znečištění ovzduší je v některých regionech nadále energetika a průmysl, přičemž nejhorší situace je právě na Ostravsku. Podíl jednotlivých zdrojů má výrazný regionální a místní charakter.