Seriálová Žena za pultem bývala v neděli doma, o státních svátcích nemluvě.

Jenže tehdy neexistovaly supermarkety a obří obchodní centra otevřená do noci i o víkendech.

Od tohoto pátku se ale časy změní a část „žen a můžu zpoza pultů" zůstane opět doma. Poprvé začíná platit sváteční zákaz prodeje v provozovnách s plochou nad 200 m2.

Nejde jen o potraviny. Nesmí se prodávat ani v hobby marketech, prodejnách textilu či nábytku nebo třeba v autobazarech. A nesmí se prodávat zboží ani 
v kamenných výdejnách e-shopů s plochou nad 200m2 . Naopak kin či restaurací v obchodních centrech se zákaz nedotkne, pokud bude mít centrum otevřeno.

Obchodníci a zástupci podnikatelských svazů byli od začátku proti. „Je to Trojský kůň, aby se zákaz postupně rozšířil na další svátky a na neděle," zopakoval včera prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle náznaků od části politiků se toho obává i prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková. Podle ní se reálné dopady svátečních zákazů teprve ukážou. Už teď ale obchodníci řeší třeba to, jak zaměřit prodejnu: zda má 198, nebo už 200 metrů2.


A co se vlastně do prodejní plochy počítá, a co ne. „Kontrolu provede ČOI i na základě tzv. podání, což může podporovat i udání od konkurence," upozorňuje Nováková. „Zákaz pocítí hlavně nepotravináři, třeba textil či obuv, protože když jdete koupit s dítětem oblečení, typicky se to děje ve dny, jako je svátek," předvídá Nováková.

21 milionů denně

Jedním z provozů, kde zavřou, budou třeba autobazary. „Zákon dodržíme, na pobočkách bude zavřeno," potvrdila včera Deníku šéfka AAA Auto Karolína Topolová. Zákazníci si podle ní budou moci auto či doplňkové služby vybrat přes web a fyzicky koupit až druhý den. Topolová nicméně počítá s milionovými ztrátami. Na 21 pobočkách v ČR se podle ní denně prodá 120 aut. Při průměrné ceně 180 tisíc korun za jedno je to celková denní ztráta přes 21 milionů korun. „Nevíme, jestli se prodej následně rozloží do dalších dnů, nebo již nebude realizován vůbec," podotýká Topolová. 
O peníze na provizích podle ní přijdou zaměstnanci, úvěrové firmy i všechny doplňkové služby.

Například podle Pavla Čmelíka z pražského obchodu s hračkami Hamleys bude finanční výpadek pro jejich zaměstnance docela citelný. Pokud by někdo přišel o všech sedm svátečních směn, za které jinak dávají stoprocentní příplatek ke mzdě, bude ročně chudší až o 20 tisíc korun hrubého. Se svátečními směnami prý nemá problém, zaměstnanci je sloužit chtějí.

Zákon schválila vláda jako podporu pro zaměstnance supermarketů, aby mohli trávit více času s rodinou. „Naprostá většina zaměstnanců řetězců volno ve státní svátek vítá," říká předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. „O žádné peníze nepřijdou, neboť ve sváteční den nebudou mít jednoduše naplánovanou směnu. Navíc za práci ve svátek náleží zaměstnancům podle zákona náhradní volno, teprve pak přichází na řadu možné příplatky," reaguje Burianová.

Na první kontroly se už chystá i Česká obchodní inspekce (ČOI). Řídit je budou jednotlivé regiony. „Počet nasazení inspektorů není v tuto chvíli znám, záleží na vyhodnocení potřeb konkrétního regionálního inspektorátu," uzavírá mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Co by měl zákazník vědět
Zákon zakazuje prodej o sedmi státních svátcích ze čtrnácti:
1. ledna, Velikonoční pondělí, 8. května, 
28. září, 28. října, 
25. a 26. prosince

- Prodávat se nesmí zboží v prodejnách nad 200m2, tedy v drtivé většině supermarketů. 
V obchodních centrech mohou zůstat otevřeny menší obchody.
- Do zákazu prodeje spadají i malé zastavárny, sběrny a bazary.
- Obchod, který poruší zákaz prodeje, riskuje milionovou pokutu.
- Zákaz neplatí: v obchodech do 200 metrů2 
a dále v lékárnách, čerpacích stanicích, na prodejny v nemocnicích, obchody na letištích a na nádražích (toho chtějí využít některé pražské supermarkety – metro považují za „nádraží").
- V ČR je 90 obchodních center s plochou 2,3 milionu m2, jejich roční obrat je 115 miliard korun. Po započtení super a hypermarketů jde o obrat 500 miliard Kč.