Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V poslední možný den bude daně řešit až třetina lidí

Češi se i letos ukázali jako národ daňových lajdáků. Do pátku, což je předposlední možný den, doputovaly na berní úřad jen dvě třetiny z očekávaných 1,9 milionu daňových přiznání. Jedna třetina lidí tak bude daně řešit až v úplném závěru a podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se opakuje situace z loňského roku.

1.4.2017
SDÍLEJ:

Kdo využívá služeb daňového poradce, má čas na odevzdání až do začátku července. Ty ostatní ale čeká krušný víkend. Poslední den pro řádné podání daní je pondělek.

Na co si dát pozor?

Daňový formulář je možné zaslat elektronicky (datovou schránkou nebo prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu), zaslat poštou (rozhoduje datum na obálce) nebo donést osobně na finanční úřad. Důležité je, aby podání mělo pondělní razítko.

Pokud přiznání podáte na „cizím", tedy místně nepříslušném finančním úřadu, sankce nehrozí. „Datum podání daňového přiznání k dani z příjmů je zachováno. Kupříkladu poplatník podá přiznání na místně nepříslušný úřad 3. 4. (poslední den lhůty) a na místně příslušný úřad podání postoupením dorazí například 7. 4. Místně příslušný správce daně bere jako datum podání přiznání datum 3. 4," říká mluvčí GFŘ Petra Petlachová.

Jednotlivé berní úřady si mezi sebou jednotlivé blankety předávají, ale pro poplatníka to může mít i určitou nevýhodu. „Čím později po lhůtě pro podání se přiznání dostane do rukou místně příslušného správce daně, tím později může správce začít vyřizovat případnou žádost poplatníka o vrácení přeplatku na dani (pokud vznikl) a tudíž přeplatek mu nebude vrácen tak rychle, jak si třeba představoval. Samozřejmě vždy při dodržení lhůt pro vrácení přeplatku obecně," vysvětluje Petlachová.

Horší to mají absolutní lajdáci. Při podání do pěti dní po řádném termínu ještě pokuta nehrozí. „Po uplynutí této lhůty už následuje sankce 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení. Ta se nepočítá z doplatku na dani, ale z daňové povinnosti. Proto se stává, že i poplatníkovi, kterému doplatek nevznikne, může být vyměřena poměrně vysoká sankce," říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Daň je třeba uhradit ve lhůtě pro podání přiznání. To znamená, že 3. 4. 2017 by měla být platba daně připsána na účet FÚ či složena v hotovosti v pokladně správce daně. I zde je pětidenní tolerance.

Autor: Jan Klička

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS


Vteřiny dne 21. března 2018
2

Rekordní počet obyvatel, reakce na novičok a nákup Ryanairu: Vteřiny dne

Angela Merkelová skládá kancléřský slib.
17 7

Merkelová: Chci humánnější společnost s větší soudržností

Sarkozy je viněn z korupce a nelegálního financování. Soud ho hlídá

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy čelí obvinění z nezákonného financování předvolební kampaně v roce 2007. Policie jej proto podrobila dvoudennímu výslechu, ze kterého byl propuštěn až ve středu večer. Francouzská justice na něj navíc uvalila soudní dohled. Uvedl to deník Le Monde.

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

FOTO: Pět dní v čínském ráji. Kde bydlí fotbalisté?

Pět hvězdiček, zahrada u řeky, dvě restaurace. Nahlédněte do prostorů hotelu Wanda Realm Resort, který se v těchto dnech stal v Nanningu útočištěm českých fotbalistů.

TOP 09 podnítila schůzi poslanců k situaci GIBS. Babiš bude vysvětlovat v úterý

Poslanci se sejdou na schůzi Sněmovny k situaci kolem Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý odpoledne, vyplývá z pozvánky. Její svolání podnítila strana TOP 09, pod žádost získala dostatečný počet poslaneckých podpisů. Premiér v demisi Andrej Babiš by měl na schůzi podle návrhu programu vysvětlovat kárné řízení s ředitelem GIBS Michalem Murínem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT