Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V poslední možný den bude daně řešit až třetina lidí

Češi se i letos ukázali jako národ daňových lajdáků. Do pátku, což je předposlední možný den, doputovaly na berní úřad jen dvě třetiny z očekávaných 1,9 milionu daňových přiznání. Jedna třetina lidí tak bude daně řešit až v úplném závěru a podle Generálního finančního ředitelství (GFŘ) se opakuje situace z loňského roku.

1.4.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: čtk

Kdo využívá služeb daňového poradce, má čas na odevzdání až do začátku července. Ty ostatní ale čeká krušný víkend. Poslední den pro řádné podání daní je pondělek.

Na co si dát pozor?

Daňový formulář je možné zaslat elektronicky (datovou schránkou nebo prostřednictvím aplikace Elektronická podání pro Finanční správu), zaslat poštou (rozhoduje datum na obálce) nebo donést osobně na finanční úřad. Důležité je, aby podání mělo pondělní razítko.

Pokud přiznání podáte na „cizím", tedy místně nepříslušném finančním úřadu, sankce nehrozí. „Datum podání daňového přiznání k dani z příjmů je zachováno. Kupříkladu poplatník podá přiznání na místně nepříslušný úřad 3. 4. (poslední den lhůty) a na místně příslušný úřad podání postoupením dorazí například 7. 4. Místně příslušný správce daně bere jako datum podání přiznání datum 3. 4," říká mluvčí GFŘ Petra Petlachová.

Jednotlivé berní úřady si mezi sebou jednotlivé blankety předávají, ale pro poplatníka to může mít i určitou nevýhodu. „Čím později po lhůtě pro podání se přiznání dostane do rukou místně příslušného správce daně, tím později může správce začít vyřizovat případnou žádost poplatníka o vrácení přeplatku na dani (pokud vznikl) a tudíž přeplatek mu nebude vrácen tak rychle, jak si třeba představoval. Samozřejmě vždy při dodržení lhůt pro vrácení přeplatku obecně," vysvětluje Petlachová.

Horší to mají absolutní lajdáci. Při podání do pěti dní po řádném termínu ještě pokuta nehrozí. „Po uplynutí této lhůty už následuje sankce 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení. Ta se nepočítá z doplatku na dani, ale z daňové povinnosti. Proto se stává, že i poplatníkovi, kterému doplatek nevznikne, může být vyměřena poměrně vysoká sankce," říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Daň je třeba uhradit ve lhůtě pro podání přiznání. To znamená, že 3. 4. 2017 by měla být platba daně připsána na účet FÚ či složena v hotovosti v pokladně správce daně. I zde je pětidenní tolerance.

Autor: Jan Klička

1.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman v Plzni
4 30

SLEDUJTE ON-LINE: Zeman ve spalovně: chválil platy i citoval z Bible

Ilustrační foto.
2 10

Lidé tráví na mobilu tři hodiny denně. Telefonují ale čím dál méně

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.  

Zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu musí zastupovat lékaře

Mají za sebou přes deset let praxe, absolvovali 652 hodin dlouhý specializační kurz a často vyjíždějí k těm nejnáročnějším zásahům. To jsou zdravotničtí záchranáři pro urgentní medicínu, kteří slouží v Praze. V hlavním městě zasahují už rok, od loňského října do konce letošního září ošetřili 2893 pacientů. 

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v moravskoslezském kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

Podzimní mlhy zkomplikovaly život řidičů. Silnice do Prahy zažily kolaps

Totální kolaps na příjezdu do metropole od Mladé Boleslavi, velké komplikace i na cestě od Nového Strašecí. To ve středeční ranní dopravní špičce zažívali řidiči mířící do Prahy od východu od západu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení