"Snažíme se dosáhnout dohody. Oni jsou při vyjednávání velmi tvrdí," uvedl Trump na adresu Evropské unie. "Pokud nedosáhneme dohody, zavedeme cla," dodal podle agentury Reuters.

BMW X5 M.
Trumpova cla na auta nepoškodí pouze Německo, ale i východní Evropu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tento týden v rozhovoru s listem Stuttgarter Zeitung upozornil, že Trump slíbil, že zatím nebude dodatečná cla na evropské automobily zavádět. Neupřesnil ale, kdy byl tento slib učiněn.

90 dní na rozmyšlenou

Americké ministerstvo obchodu o víkendu poslalo Trumpovi vyjádření týkající se toho, zda dovoz automobilů a automobilových součástek do USA představuje riziko pro národní bezpečnost. Obsah vyjádření však nezveřejnilo. Pokud by úřad shledal, že národní bezpečnost je ohrožena, mohl by navrhnout zavedení nových cel.

Prezident má nyní 90 dní, aby se rozhodl, zda bude jednat podle doporučení ministerstva obchodu. Představitelé automobilového průmyslu podle agentury Reuters předpokládají, že ministerské stanovisko doporučení nějakého typu cla obsahuje. Trump loni v květnu uvedl, že uvažuje o uvalení cla ve výši až 25 procent.

Boeing 787 Dreamliner společnosti Virgin Atlantic. Ilustrační foto.
Boeing 787 Dreamliner Virgin Atlantic zlomil rychlostní rekord. Pomohl mu vítr