První, kdo přišel s myšlenkou nainstalovat na střechy sportovního stadionu fotovoltaická zařízení, byl sportovní klub Philadelphia Eagles. Nainstalovali na okraje stadionu 80 spirálních větrných turbín a 2500 solárních panelů. Zařízení stálo více než 30 milionů dolarů a v loňském roce za něj získali od Národní fotbalové ligy ocenění.

Vyrábí elektřinu i ochlazuje

Dalším ze sportovních stadionů využívajících fotovoltaické energie je Singapur Sports Hub. Tamní nejmodernější sportovní a rekreační areál ve tvaru velké kopule s kapacitou 55 tisíc fanoušků na sobě nese 2700 solárních panelů. Jsou nainstalovány například po okrajích kruhového stadionu nebo nad hlavním parkovištěm. Solární energie se používá především k napájení chladicího systému, který je v tamním subtropickém podnebí nezbytný.

Brazílie cílila na mistrovství ve fotbale

V roce 2010 odstartovala Brazílie rozsáhlou rekonstrukci proslulého stadionu Maracanã v Riu de Janeiro, jejíž součástí byla i instalace fotovoltaických panelů. Cílem bylo připravit stadion na Mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a zároveň na slavnostní zahájení a zakončení XXXI. letních olympijských a následně i paralympijských her v roce 2016. Důvodem instalace fotovoltaických panelů byla nejen úspora elektrické energie, ale také touha dokázat, že i známé budovy jsou šetrné k životnímu prostředí.

První v Latinské Americe

Prvním stadionem v Latinské Americe, na kterém byly nainstalovány solární panely, je Stadión Estádio de Pituacu FIFA Salvador. Projekt byl slavnostně započat v dubnu 2012 – na střeše a parkovištích stadionu bylo zprovozněn fotovoltaický systém o výkonu 400 kWp.

Hotovo za dva měsíce

Stadión FedEx Field v Landoveru v Marylandu je domovskou scénou pro tým Washington Redskins. V půlce září představil veřejnosti nový fotovoltaický systém o výkonu dva megawatty. Systém obsahuje více než 8000 fotovoltaických modulů. Úctyhodná je rychlost, s jakou byla instalace realizována: šlo o pouhé dva měsíce.

V ČR máme smůlu

V Evropě využívá energii z obnovitelných zdrojů nizozemský stadión v Haagu nebo švýcarský Stade de Suisse. U nás je fotovoltaickými panely osazen například stadion Slavie Praha. Další sportovní kluby už ale mají smůlu, podpora střešních instalací slunečních elektráren totiž letos skončila. „Zůstává tak ležet ladem energie slunce dopadající na velké plochy střech. Stadiony jsou přímo ve městech, takže by energie spotřebovala přímo tam, kde vzniká," připomíná člen představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace Jan Patřičný.