„Od novely Insolvenčního zákona platné od července letošního roku se snížil počet návrhů na bankrot podané za jeden měsíc ve srovnání s první polovinou roku. Pokles se týká jak obchodních společností, tak i fyzických osob podnikatelů. Uvedený vývoj posílí již existující trend klesajícího počtu bankrotů, který souvisí se zlepšující ekonomickou situací,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V září bylo vyhlášeno 881 osobních bankrotů, o 313 méně než v srpnu a nejméně od července 2011. Zároveň bylo podáno 851 návrhů na osobní bankrot, což je o 121 více než o měsíc dříve.

Ilustrační foto.
Česká koruna vůči euru opět posílila. Je nejsilnější za poslední čtyři roky

"Také u počtu podaných návrhů na osobní bankrot se projevila novela insolvenčního zákona. Počet návrhů je výrazně pod úrovní měsíčních hodnot v předchozím období. To zcela jistě přispěje k dalšímu snížení počtu vyhlášených osobních bankrotů v následujících měsících," dodává Kameníčková.

V září bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností. Zároveň bylo podáno 394 návrhů na bankrot podnikatelů, o 17 více než o měsíc dříve.

Nejvíce bankrotů obchodních společností bylo v září vyhlášeno v obchodu (16 bankrotů), v průmyslu (11) a ve stavebnictví (devět bankrotů). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v zemědělství a dobývání (dva bankroty) a v odvětví doprava, skladování a cestovní kanceláře (tři bankroty).

Ilustrační foto.
Češi platí v eshopech nejvíce převodem, Evropané digitální peněženkou

V září bylo nejvíce bankrotů obchodních společností vyhlášeno v Praze (24 bankrotů), v Plzeňském kraji (sedm) a ve Zlínském a Moravskoslezském kraji (po šesti). Nejméně bankrotů bylo vyhlášeno v Karlovarském, Královéhradeckém a Pardubickém kraji (jeden). Žádný bankrot nebyl vyhlášen v kraji Vysočina.

Bankroty podnikatelů byly v září nejčastěji vyhlašovány v Jihomoravském kraji, kde šlo o 55 bankrotů, dále v Ústeckém a Moravskoslezském kraji (po 53). Nejméně to naopak bylo v Pardubickém kraji (14) a v Královéhradeckém a Zlínském kraji (15 bankrotů).

Tým Twisto. Vpravo zakladatel Michal Šmída
České Twisto získalo investici 5 milionů eur. Bude expandovat do Polska