Mostecká radnice se snaží investory přilákat na pobídky ve formě slev na pozemek. "Zohledňuje se počet nově vytvořených míst, předmět činnosti. Nejvyšší podpora může činit 45 procent, což znamená vytvořit a udržet 201 míst a práci v kategorii věda a výzkum," řekla mluvčí magistrátu Alena Sedláčková. Cena pozemku je 340 korun za metr čtvereční.

Výzkumné a vývojové středisko plánuje v zóně postavit společnost Aleven Most, která výrobní areál v zóně už provozuje. Zastupitelé ve čtvrtek schválili prodej dalších pozemků se slevou 25 procent z ceny. Firma se tak zaváže, že vytvoří dalších nejméně 101 pracovních míst v dělnických i technických profesích. "Záměr má vysokou přidanou hodnostu nejen pro zónu Joseph, ale pro celý region," uvedl primátorův náměstek Marek Hrvol.

Novým investorem je firma Alas Box, které město prodá 50.400 metrů čtverečních. Investor musí na své náklady zajistit vynětí plochy z půdního fondu, což přijde na zhruba devět milionů korun. Společnost plánuje postavit výrobnu obalů, kde najde práci zhruba 30 lidí. Továrna bude stát poblíž hal, které nyní buduje americký výrobce vonných svíček.

V továrně Yankee Candle by mohlo pracovat 300 až 400 lidí. Dokončení výstavby firma plánuje na přelom roku 2016/2017, pak bude následovat zkušební provoz. Společnost Yankee Candle nabízí aroma svíčky, osvěžovače do aut, aromalampy, svícny a další doplňky.

Zóna Joseph má rozlohu 190 hektarů a je první rozvojovou plochou Mostu na zelené louce. V současné době v ní působí čtyři investoři. Jedním z lákadel pro investory má být dostatek levné pracovní síly. Mostecko je dlouhodobě okresem s nejvyšší nezaměstnaností v zemi.

Výstavbě zóny předcházela řada sporů s ekologickými aktivisty, hlavně kvůli hliníkárně Nemak, a místním sedlákem Janem Rajterem. S ním se město nakonec dohodlo a vykoupilo od něj za 260 milionů korun pozemky v okolí zóny. Většinu peněz na to poskytl stát. Několik kilometrů od mostecké zóny je krajská strategická průmyslová zóna Triangle.