Zakázku na 50 vozů za necelé tři miliardy korun získalo sdružení v červenci 2018. Svařování a lakování probíhá ve vídeňském závodu firmy Siemens, odkud se vozy přesouvají do závodu Škoda Vagonka v Ostravě, kde dochází ke kompletaci. „Do provozu na trase Praha – Cheb budou nasazeny příští rok,“ uvedly dráhy.

Ilustrační foto.
Konec nesmyslných spojení? České dráhy nabízí ve vyhledávači i spoje konkurence

Nové vozy vycházejí z platformy Siemens Viaggio Comfort známé jako railjet. Vozy budou po pěti sestaveny do 10 netrakčních jednotek, které budou spojeny podobně jako vysokorychlostní vlak. To umožní cestujícím průchod soupravou. Na rozdíl od railjetů ale budou jednotky na obou koncích ukončeny standardním rozhraním UIC pro osobní vozy a otevřenou čelní stěnou.

Změna názoru 

Jednotky bude možné spojovat do delšího a průchozího vlaku nebo k nim připojovat jednotlivé osobní vozy a vytvářet tak vlaky s různou kapacitou a službami. Do průchozích vlakových souprav bude možné k jednotkám připojit další vozy 1. a 2. třídy, restaurační vozy, vozy pro přepravu jízdních kol nebo třeba řídicí vozy.

Původně měly být nové vozy nasazeny na dálkové spoje Metropolitan z Prahy do Bratislavy a Budapešti, České dráhy ale nakonec změnily názor a nasadí je na vnitrostátní linky.

Vicepremiér a ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček
Za nerespektování návěstidel vyhazov. Havlíček jednal o bezpečnosti na železnici