Někdo posílá zamilované vzkazy (tzv. valentýnky), někdo jde zamknout svůj zámeček lásky k zábradlí na mostě. Ale většina lidí je doma, a nedělá nic.

Ilustrační snímek
Valentýn, svátek zamilovaných. Den plný lásky pomáhá i transfuzním stanicím

Svátek svatého Valentýna letos hodlá oslavit čtvrtina lidí (loni třetina), další čtvrtina to „ještě zvažuje“ a zbytek hodlá tuto oslavu lásky převzatou z anglosaského světa ignorovat. V předvečer svátku to zjistil aktuální průzkum vypracovaný pro Equa bank. 

Mezi lidmi, kteří svátek uznávají a chtějí ho slavit, převažují ženy (70 procent). Nejvíce by si přály, aby jim partner koupil romantický víkend v nějakém evropském městě. To je však sen. Když se totiž průzkum zeptal na částku, kterou chtějí lidé utratit, vyšlo pro letošek jen 680 korun. Loni to bylo 1800 korun a předloni 1500 korun.

Češi jsou více "šetřiví"

„V letech 2014 až 2018 rapidně stoupala ochota Čechů k valentýnským útratám. Během čtyř let vzrostly tyto výdaje takřka na dvojnásobek. Letos však už jsou Češi opatrnější,“ říká hlavní ekonom Czech Found Lukáš Kovanda. „Souvisí to s obavami z růstu cen a také prvními známkami propouštění,“ konstatuje Kovanda. 

Obchodníky tak letos nejspíše čeká menší terno, než jaké byli zvyklí. Úplně zkrátka nepřijdou květináři a hospodští, právě květiny a společná večeře bude podle průzkumu opětovným hitem letošního Valentýna. Ovšem dojde i na erotiku, podle dat společnosti Shoptet, na jejíž platformě běží šestnáct tisíc e-shopů v ČR, roste před Valentýnem obrat obchodůs erotickým zbožím, a to v průměru o 61 procent.

Svátek sv. Valentýna. Ilustrační foto.
Valentýn zvyšuje tržby obchodům s erotickým zbožím, květinářstvím a restauracím